IV koncert 2020

WOŁÓW, 27.09.2020r. godz. 18:00

Julianna Petzuch (organy)

Stanisław Pielczyk (pozytyw organowy)

 

PROGRAM KONCERTU

J. Pachelbel – Aria Sebaldina
St. Pielczyk – Improwizacje na tematy zadawane przez publiczność
J.S. Bach - Toccata C-dur BWV 564
J. S. Bach - chorał "Liebster Jesu wir sind hier" BWV 731
F. Mendelssohn-Bartholdy - Preludium i fuga d-moll op. 37
R. Schumann - Sechs Studien in kanonischer Form für Orgel oder Pedalklavier, Op.56
nr 2 "Mit innigem Ausdruck"
M. Reger - Toccata d-moll op. 59

 

Julianna Petzuch

co 2020 j.petzuchOrganistka, pianistka, dyrygentka, pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie organów profesora Juliana Gembalskiego oraz adiunkta Krzysztofa Lukasa. W ramach stypendium odbyła półroczne studia w Stuttgarcie, w klasie organów prof. Helmuta Deutscha. Swoje zainteresowania poszerzyła o dyrygenturę chóralną. Od września 2019 r. rozpoczęła działalność pedagogiczną w dwóch placówkach artystycznych – w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Piotra Świerca w Krapkowicach.
Uczestniczyła w wielu kursach interpretacji muzyki organowej w kraju i za granicą. Koncertuje jako solistka, kameralistka i dyrygentka w Polsce i za granicą (Niemcy, Litwa, Austria, Czechy). Laureatka nagród w konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. W grudniu 2019 roku wraz z trębaczem Rafałem Porembą wydała debiutancką płytę, nagraną na organach kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Komornikach na Opolszczyźnie.
Związana jest z parafią pw. św. Bartłomieja w Głogówku na Opolszczyźnie, gdzie pełni funkcję organistki i prowadzi scholę Światło dla Młodych. Angażuje się w rozwój muzyczny społeczności lokalnej oraz prowadzi badania w zakresie tradycji muzycznych regionu.

Stanisław Pielczyk

co 2020 s.pielczykUr. 1982 w Raszczycach. Laureat m.in III miejsca na międzynarodowym konkursie organowym w Rumii /2003/; w 2006 w Opavie na Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów: II nagroda w kategorii interpretacji muzyki organowej, nadto wyróżnienie za najlepsze wykonanie współczesnego utworu czeskiego kompozytora i I nagroda w kategorii improwizacji organowej.

W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzycznej w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Od 1993 roku jest organistą w rodzinnej miejscowości. Zajmuje się też budowaniem instrumentów oraz problematyką instrumentów historycznych. Asystent naukowy w Muzeum Organów Śląskich w Akademii Muzycznej w Katowicach. Pedagog PSM w Rybniku i Zabrzu, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu gry organowej, gry na fortepianie, akompaniamentu liturgicznego, zespołów kameralnych i improwizacji organowej. Podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień 2011” dokonał polskiego prawykonania utworu na organy i taśmę Roderica de Mana „Strange echoes for trunks and pipe”. W 2011 roku w Izbie Rzemieślniczej we Wrocławiu zdał z najwyższą oceną egzamin czeladniczy w zawodzie organmistrz. Od 2012 roku członek Archidiecezjalnej Komisji do spraw Muzyki Sakralnej w Katowicach.