Instrument

Organy kościoła św. Wawrzyńca w Wołowie to instrument unikatowy. Dzieło mistrza A. H. Caspariniego jest jednym z nielicznych i niemal w pełni oryginalnie zachowanych instrumentów w skali Europy.
Bogato zdobiona oprawa (prospekt) pochodzi z XVIII wieku. Zachowało się wiele autentycznych piszczałek oraz elementów wewnątrz organów, co niewątpliwie wpływa na niezwykłe szlachetne brzmienie instrumentu.
Dyspozycja (zestaw brzmień, barw), nieco zmodyfikowana w XIX wieku przez śląską firmę Schlag & Söhne, niewiele odbiega od koncepcji Caspariniego.
Zachowała się traktura machaniczna, organy posiadają wiatrownice zasuwowo-klapowe.

Wyposażony w dwie klawiatury ręczne oraz nożną (pedał) instrument spełnia wymogi bardzo ortodoksyjnej literatury barokowej, w tym dzieł Johanna Sebastiana Bacha. Można też z powodzeniem grać dzieła wczesno romantyczne, a nawet sięgać po utwory współczesne.

 

organy 01

 

Dyspozycja organów kościoła św. Wawrzyńca w Wołowie:

A. H. Casparini, Rok budowy 1716.

 

 I Manuał:  II Manuał:  Pedał:
Bordun 16'
Principal 8'
Doppelflöte 8'
Dolce 8'
Oktave 4'
Gedackt 4'
Quinte 2 2/3'
Oktave 2'
Mixtur 3-4 fach.
Manual koppel
G. Principal 8'
Lieblich Gedackt 8'
Principal 4'
Rohrflöte 4'
Nazart 2 2/3'
Nachthorn 2'
Terz 1 3/5'
Sifflöte 1'
Zimbel 3 fach.
Trebulant II
Subbass 16'
Violonbass 16'
Principalbass 8'
Oktavbass 4'
Posaune 16'
Pedal koppel

 

 

Organy posiadają trakturę mechaniczną, wiatrownice klapowo-zasuwowe. Większość głosów pochodzi od Caspariniego. Wyjątek stanowią niektóre głosy smyczkujące, które prawdopodobnie dodane zostały przez śląską firmę Schlag & Söhne.