I koncert 2020

WOŁÓW, 06.09.2020r. godz. 18:00

Bartłomiej Barwinek (organy)

Wiktor Jankowski (baryton)

Michał Kubarski i Przemysław Chałupka (duo akordeonowe)

 

PROGRAM KONCERTU

 

L.Boelmann – Modlitwa ze Suity gotyckiej
J.S.Bach – Toccata d BWV 565
T.Albinoni - Adagio
A. Piazzolla - Ave Maria 
L.J.A. Lefébure-Wély (1817-1869) - Ofertorium F
F. Liszt (1811-1886) - Fantazja i fuga nt. B-A-C-H S.260
G. F. Händel - Dignare o Domine z Dettingen Te Deum HWV 283
V .Bellini - Fenesta che luciva
J.M.Poniatowski - Agnus Dei(Msza F -dur)
G. F. Haendel - Pena Tiranna /kara tyrana/ z op. Amadigi di Gaula
O. Respighi - Nebie

 

 Bartłomiej Barwinek

co 2020 b.barwinekAbsolwent kieleckiej Państwowej Szkoły Muzycznej w klasie organów mgra Michała Olszewskiego. W Akademii Muzycznej w Katowicach z wynikiem celującym ukończył studia w zakresie dwóch specjalności: teorii muzyki (2016) oraz gry organowej (2018) pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskiego, dra Zygmunta Antonika i dra Krzysztofa Lukasa.
Jako solista i kameralista brał udział m.in. w festiwalach „Juniores Priores Organorium Seinensis” w Sejnach, „Anima Mundi” w Kielcach, „Muzyka Organowa w Katedrze” w Katowicach, „Dniach Muzyki Organowej” w Gliwicach, Międzynarodowym Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego w Bytomiu, „Jesieni Organowej w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim” oraz Śląskim Festiwalu Bachowskim. Koncertował w Holandii i na Litwie. Współpracował z Orkiestrą Muzyki Nowej, zespołami Cantus Floridus i Contento Core, a także z Chórem Politechniki Świętokrzyskiej, wraz z którym nagrał płytę CD „Cantate Domino” (2010).
Uprawia działalność naukową, publicystyczną i prelegencką, m.in. jako korespondent miesięcznika „Ruch Muzyczny” oraz Polskiego Radia Katowice.
Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2013, jak również stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2016 roku otrzymał medal Akademii Muzycznej w Katowicach „Primus Inter Pares” dla najwybitniejszego absolwenta swojego rocznika.
Od 2016 roku pracuje jako asystent w Katedrze Kompozycji i Teorii Muzyki macierzystej Uczelni oraz w P.S.M. w Katowicach, gdzie wykłada przedmioty teoretyczno-muzyczne.

 

Wiktor Jankowski

co 2020 w.jankowskiEdukację muzyczną rozpoczął w Kolegium Muzycznym w Drohobyczu w klasie gitary i śpiewu solowego. Następnie kontynuował kształcenie wokalne w Akademii Muzycznej we Lwowie, gdzie uzyskał tytuł licencjata. Technikę wokalną oraz sekrety sztuki bel canto zdobył studiując pod kierunkiem prof. Kornela Siatetsky’ego – wybitnego tenora ukraińskiego, który przez wiele lat występował na scenach operowych i estradach koncertowych na całym świecie. Obecnie kontynuuje studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Laureat licznych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach wokalnych:
Grand Prix Richard Wagner Award podczas IV Competition Michael Stricharz Foundation for Young Opera Singers (2019), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Bella voce” (2019), nagroda Instytutu Muzyki i Tańca za najlepsze wykonanie polskiej arii operowej podczas IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura (2019), II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków (2019), wyróżnienie w Konkursie Wokalnym im. Zdzisława Skwary (2019), finalista „The Wassyl Slipak Young Vocalists Competition” (Lwów, 2017), Grand Prix na Konkursie Wokalnym “Złota Róża” (Lwów, 2015)

W roku 2017 odbył trasę koncertową we Włoszech, występując w Mediolanie, Wenecji i Bresci. W tym samym roku dał liczne koncerty z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej oraz koncerty kameralne w Operze Lwowskiej. W maju 2019 wystąpił w cyklu koncertów z towarzyszeniem Orchestre de Chambre pod dyrekcją Nicolasa Krauze w Paryżu, a także koncertował jako solista z Operą Śląską w Bytomiu, orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Kaliskiej, Częstochowskiej, Zabrzańskiej, w Chmielnickim. W X 2019, w ramach Lubomirski Festival, został zaproszony do wykonania partii barytonowej w "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego z Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej w Krakowie, Lublinie z finałem w Filharmonii Lwowskiej 29X oraz solowego recitalu wokalnego z repertuarem polskim i ukraińskim w Filharmonii Narodowej we Lwowie.

 

Michał Kubarski

co 2020 m.kubarskiWychowanek klas akordeonu Marka Andryska i Marcina Wyrostka w katowickiej Akademii Muzycznej. Od najmłodszych lat występuje zarówno w programie solowym jak i w zespołach o różnym składzie instrumentalnym. Zdobywał laury na konkursach ogólnopolskich jak i podczas festiwali międzynarodowych. W swoim dorobku artystycznym może pochwalić się takimi osiągnięciami jak:
I miejsce - Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy „Coup Jeneusse” w Bratysławie (2003, Słowacja); V miejsce - Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Klingenthal (2006, Niemcy); I miejsce i GRAND PRIX - Prezentacje muzyki akordeonowej „harmonia viva” (2006 Wrocław); Srebrny medal - Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Castelfidardo (2007, Włochy); I miejsce - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej - Przemyśl 2010 itd.

Stypendysta rektora AM w Katowicach (2013/2014), Stypendium Krajowego Funduszu na rzecz dzieci (2010/2011), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010/2011), „Agrafki Muzycznej” organizowanej przez Fundację J&S Pro Bono Poloniae (2007/2008).

 

 

Przemysław Chałupka

co 2020 p.chalupkaSwoją edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej w Kluczborku u Małgorzaty Gwozdeckiej, kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu, następnie w Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Obecnie jest on studentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Marka Andryska. Jako solista jest laureatem wielu konkursów o randze krajowej oraz międzynarodowej, m.in. III miejsca na XX Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku, II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Ostravie i I nagrody na Międzynarodowym Konkursie akordeonowym w Puli. Czynnie udziela się jako kameralista, tworzy wraz z bratem duet akordeon-saksofon, z którym zdobyli wiele czołowych nagród na konkursach i festiwalach, m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie akordeonowym w Wilnie, 1 nagrody na Międzynarodowym Konkursie akordeonowym w Puli i 1 nagrody na Międzynarodowym Konkursie akordeonowym w Klingenthal. Grał m.in. w sali koncertowej i kameralnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz podczas 61. Festiwalu Warszawska Jesień w Warszawie.