III koncert 2020

WOŁÓW, 20.09.2020r. godz. 18:00

Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa (organy)

Ireneusz Wyrwa (organy)

 

PROGRAM KONCERTU

G.F. Händel - Koncert organowy F-dur op. 4 nr 4
Allegro – Andante – Adagio - Allegro
L. van Beethoven - Adagio für die Flötenuhr WoO 33/1
A. F. Hesse - Fantasie für die Orgel zu 4 Händen Op. 87
Suita renesansowych tańców z tabulatur polskich i obcych
C. Ferrari - Totentanz per organo sinfonico a quattro mani (2004)
N. Hakim - Rhapsody for Organ Duet
Cz. 1 Angelus de Bretaigne

 

Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa

co 2020 m.trzaskalik wyrwaStudiowała organy pod kierunkiem prof. Magdaleny Czajki i prof. Juliana Gembalskiego. W 2002 roku na Akademii Muzycznej w Warszawie uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Konserwator-zabytkoznawca, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Kopernika w Toruniu.
Wyróżnienia i nagrody: m.in. II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii (1999), udział w wielu kursach i festiwalach muzyki organowej w Polsce i za granicą, Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury w dziedzinie ochrony dóbr kultury w związku z realizowanym programem katalogowania organów w diecezji siedleckiej.
Dyrektor i wykładowca Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej w Siedlcach, a także członek Diecezjalnych Komisji ds. Muzyki Kościelnej w Siedlcach i we Wrocławiu, zajmująca się zabytkowym instrumentarium organowym. Adiunkt w Katedrze Organów i Klawesynu Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, gdzie prowadzi wykłady z organoznawstwa, kameralistyki organowej i gry liturgicznej. Prezes Stowarzyszenia PRO MUSICA ORGANA, zajmującego się popularyzacją organów i muzyki organowej, upowszechniania problematyki ochrony i konserwacji zabytkowych instrumentów. W ramach działalności w Stowarzyszeniu organizuje od 1999 roku Jesienno-zimowe Koncerty Organowe w Katowicach-Brynowie (od 1999 r.), Wieczory Muzyczne przy Organach Wagnera w Siedlcach (od 2011 r.), Międzynarodowe Spotkania Organowe na Dolnym Śląsku i Mazowszu.

 

Ireneusz Wyrwa

co 2020 i.wyrwaUkończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Juliana Gembalskiego. Uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach muzyki organowej, które prowadzili m.in.: Marie-Claire Alain, Guy Bovet, Lorenzo Ghielmi, Martin Haselböck, André Isoir, Ton Koopman, Jon Laukvik, Ludger Lohmann, Herbert Wulf, Jean-Claude Zehnder oraz Wolfgang Zerer.
Laureat konkursów organowych: we Wrocławiu (I nagroda, 1994) oraz w Rumii (II nagroda, 1996), II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu.
Jako solista i kameralista, występuje z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych, a jego dorobek artystyczny uzupełniają produkcje płytowe oraz nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.
W latach 1999-2013 pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Muzykologii KUL. Od 2013 roku profesor Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Członek jury przesłuchań i konkursów organowych, organizator życia muzycznego oraz rzeczoznawca w zakresie historycznego i współczesnego budownictwa organowego.