IV Koncert 2001

21 Października 2001, niedziela, godz. 15.30.

Jaochim Grubich (Kraków)

PROGRAM:

 1. Tabulatura Jana z Lublina (ca 1540):
  Preambulum in F, Ave Jerarchia, Accede nuntia, Preambulum in d, Colenda
 2. Tabulatura warszawska z XVII w.:
  Jan Podbielski - Preludium in d, Anonim - Capriccio, proportia et fuga
 3. Johann Pachelbel:
  Aria Quarta z Hexachordum Apollinis
 4. Johann Sebastian Bach:
  Fantazja G-dur
 5. J.S.Bach - Partita:
  "O Gott, du frommer Gott"
 6. J.S.Bach:
  Preludium i fuga h-moll

 

Jaochim Grubich

Urodził się w 1935r. Odbył studia muzyczne w Krakowie uwieńczone dyplomem z odznaczeniem (1961). Jego profesorami byli między innymi Bronisław Rutkowski, Ludwik Stefański, Artur Malawski. Jest laureatem kilku konkursów organowych, w tym I nagrody w Genewie w 1962r. Koncertuje w większości krajów Europy, a także w USA, Kanadzie i Meksyku.

Do najbardziej znaczących występów w jego karierze artystycznej należą recitale w Royal Festival w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, De Doelen w Rotterdamie, Gewandhaus w Lipsku, Schauspielhaus w Berlinie, Victoria Hall w Genewie, Crystal Cathedral w Los Angeles, w katedrze w Strasbourgu (na zaproszenie Parlamentu Europejskiego).

Koncertował z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w kraju i za granicą (RAI di Torino, RAI di Napoli, Filharmonii Drezdeńskiej, Radia i Filharmonii w Bukareszcie). Nagrywa także dla wielu rozgłośni radiowych. Jego dorobek obejmuje 20 płyt (EMl-Electrola, Harmonia Mundi, Aulos, Accord, Teldec, DUX, Polskie Nagrania, Veriton). W 1971r. otrzymał nagrodę Polskich Nagrań Złota Muza.

Uczestniczył w charakterze jurora w wielu znaczących międzynarodowych konkursach: Avila, Berlin, Budapeszt, Chartres, Genewa, Lahti, Lubeka, Monachium, Norymberga, Paisley, Praga, Rzym, Spiria. Jest laureatem nagrody artystycznej Krakowa (1990). Na stanowisku profesora prowadzi klasy organów w Akademiach Muzycznych w Warszawie i Krakowie. Był również gościnnie profesorem w Seulu.