V koncert 2021

WOŁÓW, 03.10.2021r. godz. 18:00

Urszula Makosz  (śpiew)

Paweł Pierzchała  (fortepian)

Michał Półtorak  (skrzypce, mandolina)

Michael Jones  (skrzypce, altówka, djembe)

 

PROGRAM KONCERTU

 

"Mi amor, mi alegria" – pieśni Żydów sefardyjskich

 

Prezentujemy utwory w języku ladino, charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów sefardyjskich, spadkobierców kulturowych Żydów wypędzonych w XVI wieku z Hiszpanii i Portugalii. W pieśniach tych słychać wpływy muzyki hiszpańskiej, arabskiej, greckiej i bałkańskiej. Żywiołowe, pełne ekspresji brzmienia, czasem też nastrojowe i melancholijne, przywodzą na myśl południowe klimaty przeplatające się ze stylem orientalnym.
Pieśni Żydów sefardyjskich fascynują nie tylko swoim brzmieniem, ale także historią ludzi, którzy je tworzyli i wykonywali. Zapisane są w nich losy wypędzonych z kraju swoich przodków, którzy mimo wszystko zachowali swój język i specyfikę swojej kultury.

Urszula Makosz

co 2021 u.makoszPieśniarka specjalizująca się w pieśniach żydowskich. Występuje w kraju i za granicą (Wielka Brytania, Kanada, Szwecja, Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Słowacja). Stypendystka KlezKanady i gość programu "East meets West" w Kanadzie. Współpracuje z gwiazdą światowych scen klezmerskich Christianem Dawidem (projekt „Bluer than Blue”), zespołem Klezzmates, (projekt „Lament pustych domów”, reż. Miron Zajfert), poetą Michałem Zabłockim (spektakl „W niepokoju”), Dorotą i Darkiem Wasilewskimi (udział w koncercie „Muzyka jest kobietą” w Teatrze Polonia). Wystąpiła m.in. na XV, XVII i XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, XIII Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, The Leonard Cohen Event. Współpracowała z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (płyta CD „Pieśni getta”) oraz Krakowską Operą Kameralną (konsultacje pieśni jidysz).

 

 

 

 

 

Michał Póltorak

Skrzypek i mandolinista związany z Piwnicą pod Baranami od 40 lat! Początki artystycznego koncertowania w Polsce i świecie zawdzięcza Zespołowi Pieśni i Tańca UJ "Słowianki" (od 1972 roku). Grał w zespołach "WIEM' i ANAWA" Marka Grechuty w latach 1975 - 1989, współpracował przez 14 lat z Grzegorzem Turnau'em, z którym koncertował i nagrał kilka płyt, uczestniczył w wielu koncertach krajowych i zagranicznych z Jackiem Wójcickim, Anną Szałapak, Olą Maurer, Agatą Ślazyk ( nagrywając programy telewizyjne i płyty). Nagrywał jako muzyk sesyjny do filmów, spektakli teatralnych i telewizyjnych współpracując m.in. z Zygmuntem Koniecznym, Zbigniewem Preisnerem, Andrzejem Zaryckim, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Zbigniewem Rajem, Stanisławem Radwanem. Występował na scenach teatrów krakowskich ( Bagatela, Groteska, Stary, Słowackiego ). Jest kierownikiem muzycznym w zespole "Siostry Matkowskie", koncertuje z Jakubem Mietłą ( akordeon) jako "Traveling Duo".

Paweł Pierzchała

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2000 roku związany z kabaretem Piwnica pod Baranami. Współpracował także z Teatrem Bagatela w Krakowie. Kompozytor muzyki dla Piwnicy pod Baranami – do poezji takich twórców, jak Zbigniew Książek, Witold Turdza, Leszek Aleksander Moczulski, Zbigniew Zbikowski). Ponadto tworzy muzykę do dzieł klasycznych poetów (Leśmian, Lechoń, Mickiewicz, Bursa, Witkacy), jak i poetów młodego pokolenia (Dariusz Wasilewski, Sergiusz Orłowski, Aneta Ryncarz). W ramach współpracy z poetą Michałem Zabłockim napisał muzykę do spektaklu komediowego „Superciężka Papierowa czyli Szymborska kontra Gołota”, oraz do monodramu „W niepokoju”, wykonywanego przez Urszulę Makosz. Udziela się także jako muzyk sesyjny, nagrywając z wieloma artystami scen krakowskich, m.in. płyty „Bluer than Blue” (z Urszulą Makosz, Michałem Półtorakiem i Christianem Dawidem), „Żongler dwusturęki” (z wierszami Wiesława Dymnego w wykonaniu aktorów PWST w Krakowie) i wiele innych. Jako instrumentalista, kompozytor i aranżer udziela się w rozmaitych projektach muzycznych o szerokim spektrum tematyki i stylów – od muzyki alternatywnej z wpływami jazzu, poprzez brzmienia etniczne, aż po awangardę. Pomysłodawca i główny animator najnowszego projektu, noszącego nazwę „Geometria”, nad którym obecnie pracuje. Jest on oparty na wprowadzeniu autorskiej notacji muzycznej, idei improwizacyjnego współtworzenia oraz próbie łączenia gatunków, głównie dźwięku z obrazem multimedialnym. W czerwcu 2021 r. został odznaczony medalem Gloria Artis.

Michael Jones

Studiował w Anglii (skrzypce) w Guildhall School of Music w klasie Krzysztofa Śmietany.
Gra na skrzypcach, altówce, skrzypcach elektrycznych, skrzypcach hinduskich - ravanhuta, saksofonie, instrumentach perkusyjnych. Anglik o korzeniach hinduskich, polskich, ukraińskich, irlandzkich i walijskich. Na hinduskich skrzypcach nagrywał muzykę do filmu Wiedźmin oraz dla zespołu Papryka Korps. Występował i tworzył m.in. z Grzegorzem Ciechowskim, Nigelem Kennedym, Kiniorem, Fiolką Najdanowicz, Markiem Stryszowskim, Maciejem Maleńczukiem. Grał z celtyckim zespołem Wassail oraz z Sidneyem Polakiem. Koncertował podczas przedstawień teatralnych w Teatrze Witkacego w Zakopanem i Teatrze Ludowym w Krakowie. Od 2006 roku gra w zespole Max Klezmer Band. W 2014 r. w Lanckoronie, wspólnie z Michałem Augustyniakiem, stworzył grupę Naked Mind.