III koncert 2018

WOŁÓW, 23.09.2018r. godz. 18:00

Władysław Szymański (organy)

Damian Chróściński (tenor)

 

 

Władysław Szymański organista, kompozytor

co 2018 w.szymanskiW latach 1975-78 studiował muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a nastepnie w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w klasie organów prof. J. Gembalskiego oraz na Wydziale Teorii Muzyki. Doskonalił się na mistrzowskich kursach gry organowej u prof. F. Peetersa w Belgii i prof. L. Rooga w Austrii. Od 1979r. organista kościoła św. Wojciecha w Mikołowie, a od 1985 roku wykłada w Akademii Muzycznej w Katowicach. Prof. dr habilitowany, obecnie rektor tej uczelni. Członek Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach.

Jako koncertujący organista występował poza – Polską – w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Niemczach, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Nagrywał dla radia i telewizji. Nagrał płytę CD z okazji 140 rocznicy budowy organów kościoła św. Wojciecha w Mikołowie.

Autor utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych. W tej dziedzinie dwukrotnie otrzymał wyróżnienia na konkursach kompozytorskich: w 1983 roku za Toccatę na dwa fortepiany i w 1985 roku za Hymn na organy. Jego kompozycje wykonywane były w znaczących ośrodkach muzycznych: Berlinie, Warszawie, Londynie, Helsinkach, Lahti, Sztokholmie, Pradze, Valencji, Wiedniu. W ostatnim czasie zajmuje się przede wszystkim komponowaniem utworów na organy. Jedną z najnowszych kompozycji jest utwór „Światło katedry” napisany z okazji 80-lecia Archidiecezji Katowickiej i 50 - lecia katedry w Katowicach; wykonany w katedrze katowickiej w 2005 roku.

Jeden z inicjatorów i dyrektor artystyczny jednego z najważniejszych śląskich festiwali: Mikołowskich Dni Muzyki, które odbywają się od 1991 roku.

 

 

Damian Chróściński - tenor

co 2018 d.chroscinskiUrodzony w Miliczu. Edukację muzyczną rozpoczął dopiero w wieku 23 lat. W 2012r. ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. D. Paziuk-Zipser. Brał udział w nagraniach dzieł Mikołaja Zieleńskiego w Krakowie pod dyr. Stanisława Gałońskiego.

W ostatnich latach śpiewał m.in. na Paczkowskim Festiwalu im. M.Brosiga, na Festiwalu im. C.M.von Webera w Pokoju, Śląskim Festiwalu im. L.van Beethovena, I Festiwalu "Chopin-Elsner" czy w ramach cykli: Wieczory loretańskie u franciszkanów w Głogówku, Muzyczne czwartki u św. Jacka w Bytomiu, Bytomskie Koncerty Organowe, Muzyka w starych kościołach Miechowic, Salon Muzyczny Alicji Roszkowskiej w Suwałkach, Częstochowskie Wieczory Organowe. Wraz z Filharmonią zabrzańską śpiewał partię tenorową w IX Symfonii Beethovena oraz w Sonetach krymskich Moniuszki.

W 2015 jako solista wystąpił w Operze w Warnie oraz Filharmonii w Szumenie /Bułgaria/ czy w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. W Zemście nietoperza w realizacji Śląskiej Operetki Kameralnej kreuje postać Alfreda. Obecnie nadal kształci się pod kierunkiem wybitnego tenora Kałudiego Kałudowa.