II koncert 2018

WOŁÓW, 16.09.2018r. godz. 18:00

Jan Mroczek (organy)

Monika Kionka i Filip Jędruch (taniec)

 

Jan Mroczek - organista

co 2018 j.mroczekNaukę gry na fortepianie rozpoczął mając 6 lat, a w wieku 13 lat również na organach w klasie swojego ojca Adama Mroczka w Liceum Muzycznym w Częstochowie.

Podczas studiów u prof. J. Serafina w Akademii Muzycznej w Krakowie odniósł pierwsze sukcesy zdobywając nagrody na konkursach organowych (Rumia, I nagroda, 2003 rok oraz Castellana Grotte, II nagroda, 2004 rok). Kolejnym wirtuozem i pedagogiem, który wywarł wpływ na jego artystyczną drogę był prof. Daniel Roth–organista kościoła St. Sulpice w Paryżu. J.M. pracował pod jego kierunkiem najpierw jako stypendysta, a później student Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem.

Jan Mroczek realizuje się w różnych projektach muzycznych współpracując dotychczas z wieloma artystami i zespołami m.in.: Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, chórem Collegium Cantorum oraz zespołem Barock Tune.

Od 2005 roku J.M. realizuje swój projekt autorski „Częstochowskie Dni Muzyki Organowej”. Prowadzi klasę organów w Zespole Szkół Muzycznych oraz Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

W 2012 roku otrzymał odznaczenie honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Członek Rady Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. W styczniu bieżącego roku uzyskał tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Dotychczas występował jako solista w Polsce, Luksemburgu, Niemczech, Rosji, na Litwie i na Węgrzech.

 

Monika Kionka

co 2018 m.kionkaAbsolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach dwóch specjalności: rytmika oraz dyrygentura chóralna. Ukończyła roczne Studium Wychowania Muzycznego Carla Orffa w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Summer Course w Mozarteum University's Orff Institute w Salzburgu w 2013 roku. Obecnie jest pedagogiem i dyrygentką w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach.

Jej działania pedagogiczno-artystyczne obejmują: realizację warsztatów według idei wychowania muzycznego Carla Orffa, interpretacje ruchowo-przestrzenne muzyki, opracowywanie instrumentacji utworów, komponowanie utworów chóralnych oraz własne projekty autorskie. Otrzymała stypendium z Fundacji Carla Orffa na Special Course 2014/2015 „Advanced Studies in Music and Dance Education – Orff Schulwerk” w Mozarteum University's Orff Institute Salzburg w Austrii, który ukończyła w czerwcu 2015 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Filip Jędruch

co 2018 f.jedruchAbsolwent Państwowej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie oraz Uniwersytetu Śląskiego. Tańczył w Teatrze Rozrywki w Chorzowie występując w najważniejszych produkcjach musicalowych, następnie w Balecie Dworskim Cracovia Danza. Obecnie działa jako artysta niezależny, pedagog i choreograf. Tworzył spektakle na IV i IX Lądeckie Lato Baletowe, z okazji aukcji charytatywnej na rzecz Szymona Szpaka w elektrociepłowni Szombierki, a także z okazji Roku Chopinowskiego w Sztokholmie.

Współpracuje z projektem ARTINTERFERANCE występując na wernisażach i przygotowując wideo instalacje o tematyce tanecznej. Brał również udział w projekcie Katarzyny Kozyry ŚWIĘTO WIOSNY. Współpracował z Akademią Muzyczną w Katowicach przy spektaklu Zaczarowany Bal. Od wielu lat związany DOSIR Sokolnia w Chorzowie, w którym pracuje z akrobatami i gimnastykami sportowymi, przygotowując im układy na zawody, prowadzi warsztaty taneczne dla dzieci w różnym wieku, a ostatnio ułożył i wyreżyserował STABAT MATER Karola Szymanowskiego.