I koncert 2023
WOŁÓW, 03.09.2023r. godz. 18:00
Tomasz Głuchowski (organy)
Zespół Artrio:
Magdalena Just (harfa),
Beata Solnicka (skrzypce),
Ewa Dymek Kuś (wiolonczela)
PROGRAM KONCERTU
J.P. Sweelinck - Ballo del granduca SwWV 319
J.C. Fischer - Passacaglia ze suity Urania (Musikalisches Parnassus)
F. Chopin - Preludium e moll
J. Offenbach - Barcarola
C. Saint Saens - Ave Maria
G. Caccini - Ave Maria
L. Delibes - Duet kwiatów z opery Lakme
G. Gershwin – kołysanka Summertime z opery Porgy and Bess
H. Scheidemann - Versus z Magnificat VIII toni
J.S. Bach - Preludium i fuga Es-dur BWV 552
Tomasz Głuchowski
Absolwent kaliskich szkół średnich: Technikum Budowy Fortepianów oraz P.S.M (klasa organów K. Madziały). Studia organowe u Klemensa J. Kaminskiego i gry na klawesynie u Marty Czarny-Kaczmarskiej we wrocławskiej Akademii Muzycznej.
W Utrechcie (2008–2010) kształcił się w zakresie gry na historycznych instrumentach klawiszowych pod okiem Petera van Dijka. W 2011 roku uzyskał stopień doktora sztuki, a w 2019 r. stopień doktora habilitowanego. Jako absolwent Studiów Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, rozwija również swoje zainteresowanie chorałem gregoriańskim.
Tytularny organista wrocławskiego kościoła Dominikanów. Adiunkt na macierzystej uczelni (Katedra Muzyki Kościelnej), nauczyciel klawesynu i organów we wrocławskiej O.S.M. Prowadzi także kursy improwizacji i interpretacji muzyki organowej w kraju i za granicą oraz wykłady z zakresu muzyki organowej, organologii i śpiewu gregoriańskiego. Konsultant Centrum Edukacji Artystycznej, juror konkursów organowych i pianistycznych, konsultant ds. projektów renowacji i rewitalizacji organów, specjalista w zakresie strojenia i temperacji historycznych, stały współpracownik NFM Filharmonii Wrocławskiej i innych zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, współzałożyciel i kierownik artystyczny wrocławskiego zespołu muzyki dawnej Ars Concordiae, członek Sanssouci – zespołu barokowego Filharmonii Opolskiej.
Koncertuje jako solista (organista, klawesynista) i kameralista w kraju i za granicą. Nagrał kilkanaście płyt CD z muzyką organową i kameralną. Kurator organów oraz dyrektor programowy koncertów organowych w NFM, a także koordynator cyklu „Wieczory Czesławowe” w kościele Dominikanów we Wrocławiu. Dyrektor artystyczny Festiwalu „Lato Organowe w Krotoszyńskiej Bazylice”. Ambasador Fundacji „inCanto”.
ARTRIO
Zespół, założony w 2013 roku przez trzy instrumentalistki – Beatę Solnicką (skrzypce), Ewę Dymek-Kuś (wiolonczela) i Magdalenę Just (harfa). Niestandardowy dobór instrumentów, fantastyczna energia oraz nietuzinkowy repertuar – zdobyły serca melomanów. Pośród kilkuset wykonywanych przez zespół utworów odnajdujemy zarówno dzieła mistrzów minionych epok, jak i twórczość rozrywkową w aranżacjach Ewy Dymek-Kuś. Członkinie Artrio znakomicie odnajdują się w różnorodnej stylistyce muzycznej New Age, chillout, jazzowej i filmowej. Doskonałym dowodem na to jest chwytliwy album Endorfiny (2016), w którym jest wiele przebojów – od What a Wonderful World Louisa Armstronga po Happy Pharrella Williamsa. Każdy występ Artrio to dla słuchaczy wyjątkowa szansa na spotkanie z doskonale wykonaną muzyką. Zespół koncertował m.in. w Filharmonii Wrocławskiej, Narodowym Forum Muzyki, brał udział w prestiżowych koncertach charytatywnych, uświetniał ważne imprezy okolicznościowe, kongresy. W 3013 roku wydał pierwszą płytę zatytułowaną po prostu Artrio. W 2014 r. ukazał się album Nadnoteckie kolędowanie z tenorem Tomaszem Zagórskim i z udziałem Kuby Stankiewicza, a w 2015 r. krążek Endorfiny. Najnowsza płyta Femme ukazała się na walentynki 2020. Od 2017 Artrio współpracuje z Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.