I koncert 2018

WOŁÓW, 09.09.2018r. godz. 18:00

Paweł Wróbel (organy)

Renata Drozd (sopran)

 

 

Paweł Wróbel – organista

co 2018 p.wrobelUrodził się w Jaśle. Studiował u prof. Andrzeja Chorosińskiego w Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, prof. Jona Laukvika w Hochschule für Musik w Stuttgarcie oraz prof. Gunthera Rosta w Universität für Musik w Grazu.

W roku 2012 uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej iw Poznaniu. Laureat konkursów organowych w Poznaniu, Gdańsku, Zurychu, Miami. Stypendysta Keimyung Research Foundation Uniwersytetu w Seulu w 2007 roku. Brał udział w sesjach i kursach mistrzowskich z zakresu gry organowej, prowadzonych przez Ludgera Lohmanna, Bernharda Haasa, Gerharda Weinbergera, Wolfganga Zerera, Martina Sandera, Christopha Krummachera.

Autor transkrypcji na organy, utworów fortepianowych oraz orkiestrowych Bacha, Chopina, Fauré, Liszta, Prokofieva, Rachmaninowa, Sibeliusa oraz Strawińskiego. Jego autorska transkrypcja organowa Funérailles (2010) oraz Walca zapomnianego nr 1 (2017) F. Liszta została wydana w wydawnictwie Polihymnia w Lublinie.

Paweł Wróbel ma w swym repertuarze komplet dzieł organowych J. Brahmsa, N. Bruhnsa, C. Francka, R. Schumanna oraz wszystkie sonaty organowe A.G. Rittera.

Występował w Anglii, Danii, Austrii, Słowacji, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Litwie, Stanach Zjednoczonych oraz Polsce, jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia organistów American Guild of Organists w Nowym Jorku.

Wykładowca w Diecezjalnym Studium Organistowskim oraz ZSM im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, a w latach 2012-2017 wykładowca na Uniwersytecie w Poznaniu. Dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Katedralnej w Kielcach oraz w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Św. Krzyżu.

 

Renata Drozd – sopran

co 2018 r.drozdUkończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi u Adeli Winiarskiej-Skrzyneckiej.

Debiutowała partią Micaeli w Carmen w Operze Bałtyckiej /2002/. Od 2003 stale współpracuje z Operą w Szczecinie jako tytułowa postać w Księżniczce czardasza. Na polskich scenach muzycznych, wykonuje pierwszoplanowe partie w m.innymi w Wesołej wdówce, Księżniczce czardasza czy Micaeli w Carmen. Repertuar Renaty Drozd obejmuje również kantaty i oratoria Bacha, Pergolesiego, Mozarta, Rossiniego. Stale współpracuje głównie z Filharmonią Świętokrzyską. Publiczność szczególnie życzliwie zapamiętała ją z brawurowych show w programach Waldemara Malickiego.

W 2008r. Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał jej Nagrodę Województwa Lubelskiego za osobisty wkład w rozwój i upowszechnianie kultury polskiej. W 2010r. otrzymała Nagrodę Miasta Kielce za promocję kultury w regionie. W 2012r. za wybitne osiągnięcia artystyczne uhonorowana dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012r. prowadzi klasę śpiewu w ZPSM w Kielcach.