Fotogaleria 2003

I Koncert - 21.09.2003r. - Jean Paul Ravel (Francja - Organy)

  • 2003-09-21-CO-I-01
  • 2003-09-21-CO-I-02
  • 2003-09-21-CO-I-03

W niedzielę w kościele pw. św. Wawrzyńca w Wołowie rozpoczął się III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej "Cantus Organi". Patronat nad tegorocznym festiwalem objęli - wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski, marszałek województwa Henryk Gołębiewski, arcybiskup metropolita wrocławski Henryk Gulbinowicz oraz rektor wrocławskiej Akademii Ekonomicznej prof. Grzegorz Kurzyk. Festiwal otworzył proboszcz kś. Stanisław Małysa 'wspólnie z Piotrem Rojkiem - współorganizatorem serii kościelnych koncertów. Niedzielny występ zainaugurował kolejne święto melomanów.

Był pierwszym z pięciu, jakie zabrzmią w wołowskim kościele. Przez pięć kolejnych niedziel miłośnicy muzyki organowej będą mili szansę usłyszeć znakomitych wykonawców z kraju i zagranicy. Wielu muzyków przyciągnie na festiwal unikalna na skalę Polski i Europy możliwość gry ha zabytkowych organach Adama Horatio Casparinniego Na pierwszy koncert festiwalowy licznie przybyli mieszkańcy całego powiatu, którzy mogli oddać się muzycznej uczcie.

W niedzielę przepiękny dźwięk z niezwykłego instrumentu wydobywał francuski organista Jean Paul Ravel. Ukończył on studium Consevatoire National w Lyonie w klasie organów, a później pełnił godność dyrektora muzycznego i organisty w kościele St. Pierre w Saint Chamond. Francuz zaprezentował m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Georga Muffata. Choć jego gra z pewnością na długo zostanie w pamięci melomanów, to już za tydzień będą oni mogli wysłuchać, jak z organami mistrza Caspariniego radzi sobie krakowski organista Józef Serafin.

as / Gazeta Powiatowa

II Koncert - 28.09.2003r. - Józef Serafin (Polska - Organy)

  • 2003-09-28-CO-II-01
  • 2003-09-28-CO-II-02
  • 2003-09-28-CO-II-03
  • 2003-09-28-CO-II-04

W niedzielę na drugim koncercie III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Cantus Organi", wystąpił Józef Serafin. Artysta ten jest jednym z czołowych organistów europejskich oraz profesorem gry organowej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W swojej karierze uczestniczył w festiwalach w Norymberdze i Warszawie. Koncertował m.in. w Kanadzie, Japonii, USA W Akademii Muzycznej w Krakowie pełni funkcję kierownika Katedry Organów. Krytycy oceniają jego grę jako wierną stylistycznie, mistrzowską rejestrację, głęboką muzyczność, poezję techniczną z dużym temperamentem artystycznym.

Na koncercie czekało pełne audytorium w zupełnej ciszy. Zgromadzeni z wielką uwagą wysłuchali artysty, który zaprezentował 5 utworów. W jego repertuarze znalazły się dzieła J.S. Bacha, G. Muffata czy J. Alaina. Po występie J. Serafin zszedł oklaskiwany na stojąco przez publiczność.

as / Gazeta Powiatowa

 

III Koncert - 05.10.2003r. - Urszula Grahm (Organy - Szwecja), Ann-Margaretg Nyberg (Sopran - Szwecja)

  • 2003-10-05-CO-III-01
  • 2003-10-05-CO-III-02
  • 2003-10-05-CO-III-03
  • 2003-10-05-CO-III-04

Tym razem świątynia gościła szwedzkie artystki. Podczas trzeciego koncertu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Cantus Organi" publiczność oklaskiwała szwedzkie artystki - Urszulę Grahm (organy) i Ann-Margaretg Nyberg (sopran). Zebrani gorąco przyjęli organistkę, tym bardziej, że artystka ma polskie korzenie. Skończyła Akademię Muzyczną w Warszawie. Jest gorącą propagatorką polskiej muzyki organowej za granicą.

Podczas koncertu artystki wykonały utwory J. h. Romana, L. Luzzi'ego, B. Pasaquiniego, G. F. Handela oraz J.S. Bacha. Jego Fanstasia G-dur w wykonaniu Urszuli Grahm wywołała burzę oklasków. Niezwykłe brzmienie instrumentu Caspariniego wsparte niezapomnianych głosem Ann-Margareth Nyberg przysporzyło niesamowitych doznań melomanom, którzy tłumnie przybyli na koncert. Potęgę głosu i talent sopranistki najlepiej oddał utwór Luigi Luzzi'ego Ave Maria op. 80. Jeszcze długo po koncercie mury świątyni rozbrzmiewały gromkimi brawami.

as / Gazeta Powiatowa

 

IV Koncert - 12.10.2003r. - Roman Perucki (Organy - Polska), Maria Perucka (Skrzypce - Polska)

  • 2003-10-12-CO-IV-01
  • 2003-10-12-CO-IV-02
  • 2003-10-12-CO-IV-03
  • 2003-10-12-CO-IV-04

Koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki "Cantus-Organi" gościł małżeństwo muzyków z Gdańska.

Niezwykłe dźwięki z unikatowych organ wydobywał Roman Perucki. Jego żona - Maria Perucka towarzyszyła mu na skrzypcach. Małżeństwo jest znane W środowisku melomanowi Roman Perucki jest profesorem gdańskiej. Akademii Muzycznej. Od lat koncertuje w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Jego II płyta Oliwska nominowana była do Fryderyka. W swoim dorobku ma również płytę, która uzyskała miano platynowej. Artysta otrzymał najwyższe odznaczenie papieskie "Pro ecclesiae et pontifice". Maria Perucka jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej, w Łodzi. Przez wiele lat była koncertmistrzem Zespołu Muzyki Dawnej "Cappela Gedanensis". Z Kwartetem Smyczkowym koncertowała w całej Polsce, Niemczech, Finlandii i Norwegii.

Gra tych wyśmienitych: artystów zawładnęła w niedzielę wnętrzem wołowskiej Świątyni. Koncert rozpoczęły utwory z tabulatory gdańskiej podczas których wybitnymi umiejętnościami wykazał Się organista. Kunszt i talent obojga artystów ukazał w całej okazałości, "Romanzen G-Dur op 40" Ludwiga Van Beethovena. Publiczność gorąco oklaskiwała skrzypaczkę za "Kaprys polski" autorstwa Grażyny Bącewicz. Niezapomnianych doznań dostarczyły zebranym "Preludia maryjne" Juliusza Łuciuka. Koncert małżeństwa państwa Peruckich z pewnością na długo zapisze się w pamięci melomanów.

as / Gazeta Powiatowa

 

V Koncert - 19.10.2003r. - Piotr Rojek (Organy - Polska), Jarosław Bręk (Bas-Baryton - Polska)

Do siego Cantus Organi

W niedzielę w wołowskim kościele pw. św. Wawrzyńca odbył się finałowy koncert festiwalu, który od trzech lat stanowi prestiżową muzyczną wizytówkę Wołowa, ścišgając do miasta światowej sławy artystów oraz liczne grono melomanów. O randze tegorocznej edycji świadczą nazwisk t sławnych artystów, których mieliśmy szansę wysłuchać: J. P. Ravel, J. Serafin, U. Grahm, A. i M. Nyberg, R. i M. Peruccy, J. Bręk, P. Rojek.

  • 2003-10-19-CO-V-01
  • 2003-10-19-CO-V-02
  • 2003-10-19-CO-V-03
  • 2003-10-19-CO-V-04
  • 2003-10-19-CO-V-05
  • 2003-10-19-CO-V-06
  • 2003-10-19-CO-V-07
  • 2003-10-19-CO-V-08

Podczas finałowego koncertu dźwięki z instrumentu Caspariniego wydobywał Piotr Rojek, dyrektor artystyczny festiwalu. Publiczność gorąco oklaskiwała talent barytona Jarosława Bręka. Obaj muzycy, choć młodzi, znani są nie tylko w Polsce. Piotr Rojek był stypendystš Ministra Kultury i Sztuki. Koncertuje w kraju i za granicš. Pracuje na stanowisku adiunkta we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Jarosław Brek śpiewał w Poznańskich Słowikach, ukończył Wydział Wokalny Akademii Muzycznej w Warszawie. Na zakończenie studiów został wyróżniony medalem Magna Cum Laude dla najwybitniejszego absolwenta. Przez dwa lata był nominowany do Paszportu Polityki w dziedzinie muzyki.

Ten młody artysta występował w większości polskich filharmonii, śpiewał na scenach i estradach Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Rumunii, Wysp Kanaryjskich, Japonii, Libanu, Ukrainy i Rosji. Koncert tych utalentowanych muzyków dostarczył melomanom niezapomnianych wrażeń. Potęgę głosu i talent Jarosława Bręka najlepiej oddały dwa utwory pod tym samym tytułem "Ave Maria" F. Schuberta i L. Botazzo. Podniosłość chwili i dostojność wnętrza gotyckiej świątyni oddał utwór "Zgadzanie się z wolą Boską" Stanisława Moniuszki. Szkoda, że na podobne doznania artystyczne festiwalowa publiczność będzie musiała poczekać rok.

as / Gazeta Powiatowa