I koncert 2016
WOŁÓW, 11.09.2016r.
PROGRAM KONCERTU
Arkadiusz Bialic (organy)
- Dietrich Buxtehude /1637-1707/
Passacaglia in d BuxWV 161 - Johann Sebastian Bach/1685-1750/
Allein Gott BWV 662 - J.S. Bach
Preludium i Fuga a-moll BWV 543
Zespół Saksofonowy Saxesfull
- Jean Baptiste Singelee /1812-1875/
Premier Quator
cz.I Andante/Allegro
cz.II Adagio Sostenuto
cz.III Allegro vivace
cz. IV Allegretto - Isaac Albeniz /1860-1909/
Sevilla - Georg Friedrich Haendel /1685-1759/
Arrivee de la Reine de Sabbat - Domenico Scarlatti /1685-1757/
The Cat’s Fugue - Georges Bizet /1838-1875/
Habanera - Nikołaj Rimski Korsakow /1844-1908/
Lot Trzmiela - Pedro Iturralde /*1929/
Paquena Czarda
Arkadiusz Bialic
Arkadiusz Bialic jest fundatorem i prezesem Fundacji Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego od jej powstania. Należy do czołówki polskich organistów. Jest pracownikiem naukowym Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektorem Międzynarodowego Fesitlwalu Dni Muzyki Organowej w Krakowie. Prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z recitalami solowymi, koncertami symfonicznymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą, promując w szczególności muzykę polską.
W roku 2000 ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. J. Serafina a rok później Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy) w klasie prof. Z. Száthmary. Dalsze studia kontynuował w klasie solistycznej pod kierunkiem prof. D. Rotha w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, które ukończył dyplomem Konzertexamen w 2003 roku. Swoje umiejętności doskonalił również na wielu kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: M.C. Alain, G. Boveta, O. Latry, J. Laukvika, L. Lohmana, D. Titteringtona, H. Vogla. Za wybitne osiągnięcia był wielokrotnie wyróżniany stypendiami fundacji polskich i niemieckich, w tym m.in. Ministra Kultury i Sztuki RP oraz Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD).
Jest zdobywcą wielu nagród na międzynarodowych konkursach organowych w tym m.in. III. Nagrody na Schweizer Orgelwettbewerb w 1998 roku oraz II Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku w 2000 roku. W 2002 roku jako pierwszy i jak dotąd jedyny Polak został laureatem prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Organowego Grand Prix du Chartres we Francji, gdzie uzyskał II Grand Prix, co otworzyło przed nim drogę do międzynarodowej kariery solowej.
W ramach swej działalności koncertowej występował na wielu renomowanych festiwalach we Francji, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii i Włoszech oraz na większości znaczących festiwali organowych w Polsce. Jako solista występował m.in. z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), Orkiestry Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Ma także na swym koncie szereg prawykonań utworów współczesnych, nagrania płytowe oraz nagrania archiwalne dla polskiego i słowackiego radia.
Zespół saksofonowy SAXESFULL
Założony z inicjatywy Jacka Rybitw w 2002 r. W repertuarze posiada standardy muzyki jazzowej, rozrywkowej i klasycznej.
Występuje w składzie:
Jan Swaton - saksofon sopranowy
Muzyk, instrumentalista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (2008), od wielu lat wspólpracuje z muzycznym formacjami i big bandami w całej Polsce. Wpółzałożyciel i instumentalista zespołu „Jarecki”, który w 2006 r. zdobył nagrodę im Anny Jantar na 43 KFPP w Opolu. Obecnie nauczyciel klasy saksofonu PSM I i II stopnia w Opolu, członek formacji Maciej Fortuna Quintet, Jarecki, WW Band (z Katarzyną Sucharą), kwartetu saksofonowego Saxesfu II. Koncertował m.in. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, USA, Meksyku. Uczestnik wielu festiwali muzycznych (m.in. KFPP w Opolu, Jazz Rock Meeting, Fama, OFF Opole, Jazzobranie, Festiwal Muzyki Studenckiej w Krakowie, International Jazz Contest w Tamowie). Fan piłki nożnej, grilla i innych podmiotów ogólnospożywczych.
Jacek Rybitw - saksofon altowy
W wieku sześciu lat rozpoczął naukę w PSM I st. w Namysłowie. Średnie wykształcenie muzyczne uzyskał w Państwowym Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Tytuł magistra sztuki uzyskał w 1996 roku w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu – wydział instrumentalny, klasa saksofonu prof. Mieczysława Stachury. W 1991 roku rozpoczął pracę w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Namysłowie w charakterze nauczyciela klasy saksofonu. Od roku 1995 jest również nauczycielem klasy saksofonu w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Józefa EIsnera w Brzegu. W 1996 roku założył zespół muzyki rozrywkowej w PSM I st. w Namysłowie, który bierze udział w licznych koncertach zarówno w kraju jak i za granicą. W 2002 roku brał udział wraz ze swoimi uczniami w Europejskim Festiwalu Muzyki Rozrywkowej w Zurychu. W 2002 roku założył opolski kwartet saksofonowy „Saxesfull”. W roku 2004 uzyskał stopień nauczyciela dyplomowanego oraz ukończył podyplomowe studia z zakresu zarządzania placówkami oświaty i kultury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od marca 2006 roku pełni funkcję dyrektora Państwowej Szkoły Muzyczne I st. w Namysłowie. W 2009 roku brał udział wraz z młodzieżą w Festiwalu Zespołów Muzyki Rozrywkowej w Linz (Austria). W 2010 i 2011 roku występował również z zespołem muzyki rozrywkowej oraz kwartetem saksofonowym "Saxesfull" na Ukrainie we Lwowie.
Jacek Hornik - saksofon tenorowy
Pochodzi z Opola. Jest absolwentem Akademi Muzycznej w Katowicach – Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Od 1995 r. prowadzi klasę saksofonu w PSM I i II st. w Opolu i w Kędzierzynie. Od 1996 r. prowadzi zespół rozrywkowy, z którym odbył tournee po USA i Meksyku. Grał w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, w teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, w operetce w Gliwicach. W latach 1992-95 grał w zespołach rozrywkowych na statkach USA. Grał w zespole, który akompaniował Renacie Przemyk i Zbigniewowi Wodeckiemu.
Henryk Wezner - saksofon barytonowy
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (1987 r.) w klasie klarnetu. Nauczyciel klasy saksofonu i klarnetu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im Witolda Lutosławskiego w Nysie i Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Jerzego Hellera w Głuchołazach.
Jan Wezner - instrumenty perkusyjne
Jan Wezner (ur.1990), perkusista klasyczny i jazzowy. Student II roku klasy perkusji prof. Grzegorza Jurczyka i mgr Waldemara Franczyka w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W roku 2002 (w wieku 12 lat) wykonał partię czyneli w Koncercie skrzypcowym D-dur Niccolo Paganiniego grając w Orkiestrze Symfonicznej Nysy i Opola pod dyrekcją Huberta Prochoty podczas koncertu w Filharmonii Opolskiej im. Józefa EIsnera. W roku 2004 uczestnicząc w Jam Session Międzynarodowego Kursu Big-bandów w Nysie, miał okazję wystąpić wraz z Maciejem Sikałą, Grzegorzem Nagórskim i Zbigniewem Wegehauptem. Podczas nauki w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie (klasa perkusji mgr Urszuli Przywary i Michała Baraniewicza) związany z Nyskim Big-bandem oraz Międzynarodowymi Wakacyjnymi Kursami Big-bandów w czasie których pracował pod kierunkiem m.in. Piotra Biskupskiego, Krzysztofa Gradziuka, Zbigniewa Wegehaupta, Piotra Wojtasika, Macieja Sikaly, Grzegorza Nagórskiego. Założyciel zespołu jazzowego Aniołki Weznera, z którym wystąpił w I Tarnów I nternational Jazz Contest (2008). Laureat przesłuchań regionalnych i makroregionalnych klas perkusji (2000 r. – Opole i 2008 r. – Kraków).