II Koncert 2014
Wołów, 14 września 2014 r., godz.18
Mateusz Rzewuski – organy
Poznański Kwintet Akordeonowy
Jerzy Siemak – akordeon I
Jarosław Buczkowski – akordeon II
Waldemar Marek Książczyk – akordeon III
Karol Jankowski – akordeon IV
Marek Cieśla – akordeon basowy
PROGRAM KONCERTU
- Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludium i fuga D-dur BWV 532 - Leon Boëllmann (1862-1897)
Suita Gotycka op. 25
cz. I Introdukcja – Chorał
cz. IV Toccata - Tomaso Albinoni (1671-1751)
Adagio g-moll - Dietrich Buxtehude (1637-1707)
Toccata d-moll - J. S. Bach
Chorał Schmucke dich, o liebe Seele BWV 654 - Aram Chaczaturian (1903-1978)
Walc z muzyki do dramatu Maskarada Michaiła Lermontowa
Taniec z szablami z baletu Gayane - Stanisław Moniuszko (1819-1872)
Prząśniczka - Piotr Rojek (*1975)
Tritonos - Henry Giraud (1879-1949)
Sous le Ciel de Paris - Scott Joplin (1868-1917)
Ragtime The Easy Winners - Nicolai Rizol (1919-2007)
Czardasz
Mateusz Rzewuski
Organista urodził się w 1991 roku w Łukowie. Jest studentem drugiego roku studiów magisterskich w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz drugiego roku studiów magisterskich – Master of Music w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera. Ukończył z wyróżnieniem Zespół Szkół Muzycznych II stopnia w Siedlcach.
Prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Michaela Radulescu (Wiedeń), Ludgera Lohmanna (Stuttgart), Daniela Rotha (Paryż), Gerharda Gnanna (Mainz), Guy Boveta (Bazylea), Wolfganga Zerera (Hamburg), Pitera van Dijka (Amsterdam) i innych.
Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali w Polsce, Niemczech, na Litwie, w Czechach i na Słowacji. W 2011 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumii. Rok później brał udział w kursie mistrzowskim prowadzonym przez znakomitego francuskiego organistę i improwizatora Oliviera Latry z Paryża oraz uczestniczył w nagraniach archiwalnych dla Telewizji Polskiej.
W 2013 roku został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji Organowej w Legnicy. W tym także roku otrzymał I nagrodę oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Organowym Organiści Nowej Europy w Bardzie. Uczestniczył także w programie stypendialnym Erasmus w Musikhochschule w Lubece, gdzie studiował organy w klasie prof. Franza Danksagmüllera.
Jest dwukrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz stypendystą Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska na magisterskie studia w Niemczech, przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne.
W 2013 roku zainicjował także Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie, którego jest dyrektorem artystycznym.
Poznański Kwintet Akordeonowy
Jest jednym z niewielu tego typu zespołów na świecie. Powstał z inicjatywy prof. Henryka Krzemińskiego, wykładowcy klasy akordeonu Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Kwintet prowadzi działalność artystyczną już przeszło 30 lat. W tym okresie dał setki koncertów w kraju, jak również na estradach Europy, m.in.: Belgii, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Szwecji. Dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Francji i Szwecji. W maju 1990 roku zespół został laureatem Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Paryżu.
Wysoki poziom wykonawczy muzyków Kwintetu oraz znakomita jakość instrumentów sprawiają, że prezentowane interpretacje różnorodnych stylów muzycznych są niezwykle interesujące. Artyści grają na instrumentach koncertowych renomowanych włoskich firm: Borsini, Giulietti, Pigini oraz Zero Sette. Instrumenty te podobne są tylko zewnętrznie do akordeonów tradycyjnych, w odróżnieniu od których posiadają ogromne możliwości brzmieniowe. Ich skale dźwiękowe oraz dyspozycje regestrowe pozwalają nie tylko na wykonywanie muzyki napisanej oryginalnie na akordeon, lecz również na dokonywanie wiernych transkrypcji utworów z minionych epok.
Poznański Kwintet Akordeonowy posiada bogaty oraz zróżnicowany repertuar, na który składają się transkrypcje wielkich dzieł dawnych mistrzów, muzyka współczesna, opracowania muzyki popularnej i rozrywkowej oraz oryginalne utwory napisane specjalnie na akordeon lub kwintet akordeonowy. Twórcami większości opracowań utworów są profesor Henryk Krzemiński oraz obecni muzycy zespołu.
Wszyscy członkowie Kwintetu są absolwentami klasy akordeonu prof. Henryka Krzemińskiego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz wykładowcami i nauczycielami wszystkich poziomów szkolnictwa artystycznego.
Skład Kwintetu:
Jerzy Siemak – akordeon I
Jarosław Buczkowski – akordeon II
Waldemar Marek Książczyk – akordeon III
Karol Jankowski – akordeon IV
Marek Cieśla – akordeon basowy