I Koncert 2013
Wołów, 8 września 2013 r. godz.18
Piotr Rojek – organy
Ryszard Żołędziewski – saksofon
PROGRAM KONCERTU
- Piotr Rojek (*1975)
Improwizacje - Maryjne Ryo Noda (*1948)
Mai, Japonia 1975 na saksofon solo - Jules Massenet (1842-1912)
Meditation - Heitor Villa-Lobos (1887-1959)
Aria I nr 54 - Reinhard Lüttmann (*1929)
Meditation 2 - Sergei Rachmaninoff (1873-1943)
Wokaliza op. 34 nr 14 - Vincent d’Indy (1851-1931)
Choral Varié op. 55 - P. Rojek
Improwizacje
Piotr Rojek - organy
Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu: w 1999 roku na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego, w 2003 roku na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba.
Jako uzupełnienie swojej edukacji odbył szereg kursów mistrzowskich: interpretacyjnych (prowadzonych przez profesorów: Juliana Gembalskiego, Bernharda Haasa, Tona Koopmana, Jona Laukvika, Armina Schoofa, Józefa Serafina, Haralda Vogla) jak i improwizatorskich (prowadzonych przez profesorów: Juliana Gembalskiego, Hansa Haselböcka, Wolfganga Seifena).
Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki (1997) oraz Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech (1998). Został laureatem konkursów organowych i kompozytorskich (m.in. III Nagroda /I i II nie przyznano/ na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Fugę, zorganizowanym przez Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy).
Piotr Rojek pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W 2002 roku uzyskał kwalifikacje artystyczne I stopnia. W roku 2012 zrealizował przewód habilitacyjny. Jest kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Prowadzi również działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu (od września 2012 roku pełni obowiązki Dyrektora Szkoły). W 2006 roku prowadził kurs mistrzowski dla studentów Konserwatorium w Enschede (Holandia).
Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno w kraju jak i za granicą (Czechy, Finlandia, Niemcy, Norwegia, Słowacja, Szwecja). Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. w Kamieniu Pomorskim, Oliwie, Warszawie, we Wrocławiu i w Katowicach, występując m.in. z Maestrą Teresą Żylis-Gara. Ma także w dorobku nagrania archiwalne dokonane dla Rozgłośni Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Jest także dyrektorem artystycznym Festiwali Organowych o randze międzynarodowej – m.in. w Nowogrodźcu, Oleśnicy i w Wołowie (Cantus Organi).
Piotr Rojek ma w dorobku osiem płyt CD. Nagrana w 2005 roku płyta (Dux 0520) na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK.
Jest także ekspertem w dziedzinie budownictwa organowego, przewodniczącym komisji organowej Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej oraz konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej.
Ryszard Żołędziewski – saksofon
Jest absolwentem Konservatorium für Musik und Theater Bern-Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii. W Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, pod kierunkiem profesora Mieczysława Stachury, przeprowadził nostryfikację dyplomów szwajcarskich oraz uzyskał stopień naukowy doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej – gra na saksofonie.
W swojej wieloletniej karierze artystycznej występował jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy w Polsce, Austrii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech, na Łotwie i Ukrainie, koncertując z wieloma wybitnymi muzykami, kompozytorami i dyrygentami. Jest jurorem konkursów muzycznych ogólnokrajowych i międzynarodowych, jak również prowadzi liczne wykłady, kursy, warsztaty i seminaria saksofonowe w renomowanych ośrodkach muzycznych w Europie. Dla prestiżowej firmy fonograficznej DUX nagrał płytę CD pt. Colors of Saxophone.
W Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu kształci studentów w zakresie gry na saksofonie klasycznym i muzyki kameralnej, pozostając wiernym tradycjom tzw. francuskiej szkoły saksofonowej.