Edycja 2012

Plakat Cantus Organi 2012

 

Rozpoczynamy kolejną muzyczną jesień w Wołowie. Już po raz dwunasty kościół p.w. św. Wawrzyńca staje się miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Cantus Organi. Przez pięć festiwalowych wieczorów swój artystyczny kunszt zaprezentują wybitni organiści z  Polski i Francji, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz wokaliści. Każdy koncert będzie wyjątkowy i  godny polecenia. Wśród wykonywanych dzieł znajdą się przede wszystkim utwory mistrzów okresu baroku, ale nie zabraknie również kompozytorów innych epok, w tym także współczesnych.

W trakcie dwunastoletniej historii Festiwal stał się nieodłącznym elementem dolnośląskiego krajobrazu kulturalnego, jednym z  najważniejszych wydarzeń w naszym regionie i powodem do dumy mieszkańców Wołowa. Realizacja tak niezwykłego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wielkiego zaangażowania grupy pasjonatów skupionych w  komitecie organizacyjnym oraz festiwalowej publiczności, wiernie towarzyszącej kolejnym edycjom Festiwalu i dopingującej nas do podejmowania nowych wyzwań.

Powiedziano kiedyś, że muzyka pomaga ludziom żyć godniej i szlachetniej. Ukazuje bowiem świat czysty, pełen harmonii, logiki i  piękna. Niech więc te niedzielne wieczory w  świątyni dadzą nam możliwość przeżycia wspaniałego misterium, jakie niesie ze sobą kontemplacja muzyki w miejscu pełnym Bożej obecności, myśli i refleksji. Oby magia muzyki trwała w nas jak najdłużej…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ks. Stanisław T. Małysa,
Dyrektor Organizacyjny
Festiwalu Cantus Organi

 

 

Liczba 12 przez wieki uważana była za szczęśliwą i świętą. Oznaczała pełnię i doskonałość. Rok ma dwanaście miesięcy, jest dwanaście znaków zodiaku, było dwunastu apostołów. Wreszcie 12 to przecież 3x4 czyli liczba boska razy liczba ludzka. Tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Cantus Organi przyświeca więc idea harmonijnego zespolenia muzyki pisanej na chwałę Boga oraz tej tworzonej z myślą o jej ziemskich odbiorcach.

Już podczas pierwszego, wokalno-instrumentalnego koncertu zabrzmią zatem zarówno kompozycje wpisujące się w nurt muzyki sakralnej, jak i te, których geneza pozostaje świecka. Program drugiego festiwalowego wieczoru ukaże wachlarz organowych i skrzypcowych dzieł tworzonych na przestrzeni kilku epok – od baroku po wiek dwudziesty, usłyszymy bowiem utwory m.in. J. S. Bacha, W. A. Mozarta, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego czy O. Ravanellego. Kolejna niedziela zapadnie z  pewnością w Państwa pamięć z powodu wysublimowanego połączenia dźwięków organów z głosem basowym. Ostatni dzień września upłynie natomiast pod znakiem wielkich mistrzów, których twórczość przybliżona zostanie nie tylko dzięki wspaniałemu instrumentowi znajdującemu się w Świątyni, ale także przy znacznym współudziale Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum. Zaproszenie na piąty, finałowy koncert Festiwalu zgodził się przyjąć wybitny francuski organista Olivier Latry. Recital tego znakomitego muzyka, mistrza improwizacji i artysty podziwianego na wszystkich kontynentach zakończy dwunastą edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Cantus Organi.

Wierzę, że tegoroczny Festiwal dostarczy Państwu niezapomnianych przeżyć artystycznych, a pozytywna aura płynąca z jego magicznej liczby będzie nam wszystkim towarzyszyć aż do przyszłorocznej edycji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Piotr Rojek,
Dyrektor Artystyczny
Festiwalu Cantus Organi

 

W  tym roku już po raz dwunasty będziemy mogli uczestniczyć w święcie muzyki organowej. Międzynarodowy Festiwal Cantus Organi to dziś wizytówka Wołowa. Wyjątkowe brzmienie organów wykonanych przez mistrza Adama Horatio Caspariniego, w połączeniu z muzyką wykonywaną przez wybitnych artystów oraz wnętrzem kościoła św. Wawrzyńca, składa się na niespotykany klimat Festiwalu. Mam nadzieję, że również w  tym roku Cantus Organi spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Wołowa, Powiatu Wołowskiego, a nawet całej Polski.

Jako współorganizator Festiwalu życzę Państwu muzycznej uczty na najwyższym poziomie, która na długo zapadnie w pamięć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dariusz Chmura
Burmistrz Miasta i Gminy Wołów


 

Wspaniałe dźwięki płynące z instrumentów i cudowne głosy śpiewaków, za sprawą Festiwalu Muzyki Organowej Cantus Organi, co roku wypełniają kościół św. Wawrzyńca w Wołowie. W niewielkim mieście, w wyjątkowym wnętrzu i przy nadzwyczajnych organach odbywają się koncerty dla kilku tysięcy melomanów.

Muzyka nie potrzebuje słów. Obcowanie podczas Festiwalu ze sztuką najwyższej próby sprawia, że nikt po koncercie z pewnością nie wyjdzie gorszy, a wręcz przeciwnie. Wzruszenie powoduje, że mamy poczucie uczestnictwa w wydarzeniu wyjątkowym, które powstaje na naszych oczach. Dziękuję za Festiwal, który ozdabia nasze miasto i wzbogaca nasze życie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marek Gajos
Starosta Wołowski