V Koncert 2011

9 października 2011 r., godz. 18.00

Thomas Nipp - organy

Kwartet skrzypcowy Zespół 4PM:
Mariusz Monczak
Nadia Monczak
Łukasz Perucki
Maria Perucka

 

PROGRAM KONCERTU

  1. Dietrich Buxtehude (1637-1707)
    Preludium in D BuxWV 139
  2. Georg Philipp Telemann (1681-1767)
    Koncert G-dur na czworo skrzypiec
  3. Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
    Menuet i Romanze z: Gran Partita KV 361 - transkrypcja na organy solo
  4. Johann Pachelbel (1653-1706)
    Canon
  5. Witold Lutosławski (1913-1994)
    Melodie śląskie na czworo skrzypiec
  6. Grażyna Bacewicz (1909-1969)
    Kwartet na czworo skrzypiec
  7. Joseph Gabriel Rheinberger (1839-1901)
    Preludium op. 167 nr 5 Andantino op. 167 nr 4 Finale op. 174 nr 12

 

Thomas Nipp - organy

Należy do wybitnych koncertujących organistów Księstwa Lichtenstein. W 1994 roku ukończył szkołę muzyki kościelnej w Lucernie. Jest także absolwentem Wyższej Szkoły Muzycznej w Lucernie w klasie organów Moniki Henking (dyplom z wyróżnieniem). W 1996 roku uzyskał także dyplom w klasie fortepianu Petera Baur'a. Następnie podjął studia w Paryżu (prof. Naji Hakim) oraz w Monachium (prof. Franz Lehrndorfer). Odbył mistrzowskie studia u takich profesorów, jak: Michael Radulescu, Marie-Claire Alain, Thomas Trotter, Olivier Latry, Luigi Ferdinando Tagliavini, Guy Bovet i Michael Pohl.

Koncertował w Księstwie Lichtenstein, a także w Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Francji, Belgii, Luksemburgu, Norwegii, Finlandii oraz na Litwie, Łotwie i Słowacji.

Thomas Nipp prowadzi również działalność pedagogiczną. Jest ponadto dyrygentem chóralnym. Ważnym punktem działalności artysty jest badanie twórczości pochodzącego z Księstwa Lichtenstein kompozytora i organisty Johanna Gabriela Rheinbergera. Artysta prowadzi kursy poświęcone twórczości tego kompozytora. Należy także do Międzynarodowego Towarzystwa J.G. Rheinbergera.

 

Kwartet skrzypcowy Zespół 4PM

To unikalna formacja muzyczna złożona z czterech skrzypków pochodzących z dwóch rodzin muzycznych. Zespół powstał w 2010 roku i bardzo dynamicznie się rozwija, od tego czasu wystąpił na ponad 20 festiwalach muzycznych. Nagrał również swoją pierwszą płytę. W jego repertuarze znajdują się przede wszystkim utwory oryginalnie napisane na ten skład (głównie barok i muzyka dwudziestego wieku).

 

 

Mariusz Monczak - skrzypce

Po wyjeździe do Ameryki Północnej studiował w Nowym Jorku i w Montrealu, gdzie otrzymał tytuł magistra i doktora w dziedzinie sztuki muzycznej. Obecnie prowadzi aktywną działalność koncertową. Grał w najbardziej renomowanych salach, takich jak: Avery Fisher Hall Lincoln Center w Nowym Jorku, Place des Arts w Montrealu, Sala Unii w Rotterdamie. Jako solista i kameralista występuje z licznymi orkiestrami, między innymi: Montreal Chamber Orchestra, Young Virtuosi of Montreal, Nouvelle Ensemble Moderne, Concordia Symphony Orchestra, Brandenburg Symphony Orchestra, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus oraz Zielonogórską, Białostocką i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Współpracuje z wybitnymi muzykami i współczesnymi kompozytorami, jak np.: Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Denis Gougeon, Andre Prevosti. Dokonał wielu prawykonań zarejestrowanych w większości przez kanadyjskie stacje radiowe Radio Canada i CBC 2 w Toronto. Nagrywa dla radia, telewizji oraz na płyty dla SNE, Concordia Records, Castalia i Dux. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwali muzycznych w Polsce i Kanadzie, między innymi: Międzynarodowego Festiwalu Lubuska Camerata, Serenady nad Wartą w Gorzowie, Mozart Plus w Zielonej Górze i Poznaniu, Muzyka u Joannitów w Łagowie, Festiwalu Wielkanocnego im. Karola Szymanowskiego w Montrealu.

Nadia Monczak - skrzypce

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4 lat u swojego ojca, Mariusza Monczaka. Pobierała lekcje u prof. Eleonory Turowskiej, prof. Marcina Baranowskiego oraz prof. Zachara Brona. Obecnie studiuje na Wydziale Muzycznym Université de Montréal, w klasie prof. Vladimira Landsmana. Od najmłodszych lat koncertuje jako solistka i kameralistka, a także bierze udział w projektach symfonicznych zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce, Niemczech i Kanadzie. Występowała jako solistka z Narodową Brandenburską Orkiestrą Symfoniczną, Toruńską Orkiestra Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus oraz Lubuską Symfoniettą. Repertuar, który wykonuje obejmuje wszystkie epoki muzyczne, od włoskiego baroku do muzyki tango nuevo Astora Piazzolli. Artystka na stałe mieszka w Montrealu, gdzie oprócz studiów zajmuje się organizacją festiwalu muzycznego Vivaldi Plus i Chopin Plus de Montréal. Regularnie wraca do Europy na kursy muzyczne i koncerty.

Łukasz Perucki - skrzypce

Ukończył Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, w klasie skrzypiec mgr Anny Wolińskiej, obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Koncertuje w kraju i za granicą (Włochy, Niemcy, Ukraina, Rosja). Odnosi sukcesy na wielu konkursach zarówno jako solista, jak i prymariusz kwartetu smyczkowego Gridendo. Jest laureatem kilku konkursów skrzypcowych, między innymi II miejsca na 5. Konkursie Wykonawczym Utworów Witolda Lutosławskiego w Warszawie, II miejsca na III Przeglądzie Młodych Talentów w Gdyni oraz konkursu skrzypcowego na Litwie. Jest również stypendystą Centrum Edukacji Artystycznej.

Maria Perucka - skrzypce

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego. Występowała w kwartecie smyczkowym, z którym brała udział w wielu koncertach i konkursach muzyki kameralnej (laureatka III nagrody - Łódź 1986). Jako solistka występowała z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, ponadto była koncertmistrzem w Zespole Muzyki Dawnej "Cappella Gedanensis". Koncertuje w wielu miastach w Polsce: Warszawa, Kraków, Szczecin, Lublin, Gdańsk oraz za granicą: Niemcy, Francja, Włochy, Belgia, Finlandia, Szwecja, Norwegia. Uczestniczyła w licznych międzynarodowych kursach mistrzowskich. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gdyni, gdzie wraz ze swoimi uczniami bierze udział w wielu kursach skrzypcowych prowadzonych przez wybitnych wiolinistów, takich jak Maxim Vengerov.