IV Koncert 2011
2 października 2011 r., godz. 18.00
Gedymin Grubba - organy
Paweł Hulisz - trąbka
PROGRAM KONCERTU
- Dietrich Buxtehude (1637-1707)
Preludium in fis BuxWV 146 - Georg Philipp Telemann (1681-1767)
Sonata D-dur - Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Fantazja G-dur BWV 572 - Giuseppe Torelli (1658-1709)
Sonata D-dur - J. S. Bach
Preludium i fuga h-moll BWV 544 - Georg Friedrich Haendel (1685-1759)
Suita D-dur HWV 341
Gedymin Grubba - organy
Artysta urodził się w 1981 roku. Jest organistą, kompozytorem, dyrygentem oraz organizatorem życia kulturalnego. W 2006 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Głowskiego. Jest laureatem konkursów organowych i kompozytorskich.
Od 2003 roku jest prezesem zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku, z którą organizuje i współorganizuje rocznie około pięćdziesięciu koncertów, a także Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie (jedno z największych przedsięwzięć artystycznych tego typu w Polsce). Od 1996 roku aktywnie uczestniczy w kursach mistrzowskich w kraju i za granicą (do tej pory odbył 14 kursów). Koncertuje na całym świecie dając rocznie około czterdziestu występów. Lata 1996-2011 zaowocowały liczbą ponad pięciuset koncertów, w których Gedymin Grubba zaprezentował się jako organista, kameralista i dyrygent.
G. Grubba zasiada ponadto w jury konkursów organowych. Jest prezentatorem organów Archikatedry w Oliwie. W 2009 roku odebrał prestiżową statuetkę Mestwina za działalność kulturalną. Należy do Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Posiada nagrania płytowe (10 CD), radiowe i telewizyjne (również jako dyrygent).
W bieżącym roku artysta obchodzi piętnastolecie pracy artystycznej.
Paweł Hulisz - trąbka
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Szymona Pawłowskiego. Już w czasie studiów związał się z Zespołem Muzyki Dawnej "Cappella Gedanensis", z którym współpracuje do dziś jako solista i kameralista.
Jest czynnym muzykiem orkiestrowym. Występuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi na terenie całej Polski, między innymi z filharmoniami: Bałtycką, Koszalińską, Szczecińską, orkiestrami: Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Camerata Nova, Operą Krakowską, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie.
Od 2009 roku jest pierwszym trębaczem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, a także pierwszym trębaczem Orkiestry Symfoników Gdańskich, z którą brał udział w projektach: Lady Pank Symfonicznie, Coma Symfonicznie, Cool Chopin Tour z O.S.T.R.-em. Na stałe współpracuje z zespołami jazzowymi: Keepin` Tradition Jazz Quartet oraz Jacek Siciarek Quartet. Współtworzy kwintet dęty blaszany Hevelius Brass oraz współorganizuje orkiestrę w ramach NDI International Wagner Festiwal, w której występuje również jako instrumentalista.
Jako solista uczestniczył w wielu festiwalach i koncertach, wśród których wymienić należy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku, Sopockie Spotkania z Muzyką, Letni Festiwal Muzyki Kameralnej w Helu, Festiwal Kolory Polski czy Mozartiana. Miał przyjemność koncertować z wybitnymi artystami, jak np.: Małgorzata Armanowska, Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek, Bożena Harasimowicz, Magdalena Witczak, Bogusław Grabowski, Gedymin Grubba, Grzegorz Piotr Kołodziej, Leszek Skrla, Andrzej Szadejko.
Paweł Hulisz wykonuje ponadto muzykę barokową na instrumencie z epoki. Jest obecnie studentem podyplomowych studiów w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie mgr Tomasza Ślusarczyka (specjalizacja - trąbka naturalna). Współpracuje z Gdyńską Orkiestrą Kameralną Camerata Nordica, orkiestrą barokową Międzynarodowego Festiwalu Goldbergowskiego Goldberg Ensemble, z która dokonuje nagrań muzyki gdańskiej z okresu XVII i XVIII wieku, a także z Wrocławską Orkiestrą Barokową i Divino Sospiro z Portugalii.