I Koncert 2011

11 września 2011 r., godz. 18.00

Piotr Rojek - organy

Kameralny Chór Męski Cantilena Artur Wróbel - dyrygent

 

PROGRAM KONCERTU

  1. Ferenc Liszt (1811-1886)
    Trauerode Requiem

 

Piotr Rojek - organy

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (klasa organów prof. Andrzeja Chorosińskiego, klasa kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty oraz prof. dr hab. Krystiana Kiełba).

Był stypendystą Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech oraz Ministra Kultury i Sztuki w Polsce. Został laureatem konkursów organowych i kompozytorskich (m.in. III Nagroda /I i II nie przyznano/ na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Fugę, zorganizowanym przez Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy).

Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej Uczelni. W 2002 roku uzyskał stopień naukowy I stopnia. Prowadzi również działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Opolskim oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu.

Piotr Rojek poświęca się także działalności koncertowej, zarówno w kraju jak i za granicą. Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach. Ma w dorobku nagrania archiwalne dokonane dla Rozgłośni Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. W 2005 roku nagrał płytę CD (Dux 0520) na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie. Otrzymała ona nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK.

 

Kameralny Chór Męski Cantilena

Chór założony został we wrześniu 1966 roku we Wrocławiu przez grupę doświadczonych śpiewaków. Muzyczni entuzjaści, wywodzący się często z renomowanych formacji takich jak Chór Polskiego Radia we Wrocławiu, czy Cantores Minores Wratislavienses, stworzyli jeden z nielicznych chórów męskich w Polsce.

Swoją ponad czterdziestoletnią działalność chór traktował zawsze jako niekomercyjną. Jego osiągnięcia są efektem pełnego poświęcenia członków zespołu, będących nieprofesjonalnymi muzykami, ich determinacji oraz miłości do muzyki.

Wysoki poziom artystyczny chóru Cantilena zyskał uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zespół koncertuje w całej Europie, a jego repertuar jest bogaty i zróżnicowany. Artyści specjalizują się w wykonawstwie polskiej i obcej muzyki od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych, zarówno sakralnej jak i świeckiej.

Chór zrealizował ponadto wiele nagrań płytowych. O wysokim poziomie artystycznym formacji może świadczyć współpraca z Operą Wrocławską (opery Fidelio, Carmen, Straszny Dwór, Otello), filharmoniami: Wrocławską, Opolską, Częstochowską oraz kilkakrotny udział w koncertach na Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans.

Cantilena jest również częstym gościem na antenie Polskiego Radia i Telewizji oraz Archidiecezjalnego Radia Rodzina. Jest także inicjatorem cyklicznych koncertów chóralnych pod nazwą Muzyka i Architektura we wrocławskim Muzeum Architektury, Wieczory Muzyczne w Muzeum w Muzeum Narodowym, oraz Spotkania Muzyczne u Oblatów.

Od czerwca 2008 roku zespół działa pod dyrekcją Artura Wróbla. Współpraca zaowocowała wieloma ciekawymi projektami artystycznymi, takimi jak: tournée w Bawarii (Niemcy) czy udział w Festival les Nuits d'été w Chambery (Francja) oraz wymiana artystyczna z tamtejszymi chórami (projekt muzyczny Europa poszukiwanie-porozumienie współfinansowany przez Urząd Miasta Wrocławia oraz Urząd Marszałkowski). Ponadto muzycy zorganizowali pierwszy festiwal chóralny we Wrocławiu o charakterze konkursowym - Vratislavia Sacra podczas którego wykonali niezwykle rzadko prezentowane Requiem Ferenca Liszta. W ten sposób Cantilena wpisała się w obchody Roku Lisztowskiego.

 

Artur Wróbel - dyrygent

W 2004 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (specjalność Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Instrumentalnych), w klasie dyrygowania prof. Alana Urbanka. W 2006 roku sfinalizował również trzyletnie studia licencjackie, a w 2008 roku studia magisterskie na kierunku Dyrygentura na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii, we wrocławskiej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Marka Pijarowskiego.

Jest laureatem X Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu w 2004 roku (wyróżnienie), był także stypendystą Ministra Kultury i Sztuki na rok akademicki 2003/2004. W tym samym czasie odbył dziesięciomiesięczny staż asystencki w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Edukacji Muzycznej, gdzie obecnie jest pracownikiem naukowo - dydaktycznym.

Od początku swojej działalności artystycznej Artur Wróbel związany był jako dyrygent gościnny z większością akademickich chórów wrocławskich. W latach 2002-2005 pełnił funkcję asystenta dyrygenta w Akademickim Chórze Politechniki Wrocławskiej, a w sezonie artystycznym 2005/2006 sprawował obowiązki kierownika chóru w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Jako dyrygent współpracował również z wieloma polskimi Filharmoniami. W latach 2006-2008 był asystentem dyrygenta w Operze Wrocławskiej, gdzie w styczniu 2007 r. poprowadził z powodzeniem spektakle Zemsty nietoperza J. Straussa, będące jego debiutem dyrygenckim na scenie operowej.

Od listopada 2004 jest zatrudniony w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi chór i zespół wokalny, a od września 2005 roku również orkiestrę symfoniczną i kameralną tej szkoły.

Z ostatnich osiągnięć dyrygenta należy wymienić m.in.:

- poprowadzenie spektaklu Carmen G. Bizeta w Operze Wrocławskiej (III 2008). Przedstawienie było wystawiane w ramach dyplomu Artura Wróbla, kończącego dyrygenckie studia magisterskie,
- kierownictwo muzyczne spektaklu Zemsta nietoperza J. Straussa w Teatrze Muzycznym w Lublinie (premiera 19.04.2008),
- uzyskanie stopnia doktora w dziedzinie artystycznej dyrygentura (06.2009).

Od sierpnia 2008 roku Artur Wróbel objął kierownictwo Kameralnego Chóru Męskiego Cantilena.