IV Koncert 2010
3 października 2010r., godz. 18.00
Julian Gembalski (organy)
Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska (sopran)
PROGRAM KONCERTU
- Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludium i fuga C-dur na organy BWV 547
Dwie pieśni z cyklu Geistliche Lieder:
Jesu, Jesu, du bist mein BWV 470
Bist du bei mir BWV 508
Recytatyw i Aria Schlummert ein, ihr matten Augen z Kantaty Ich habe genug BWV 82a
Preludium i fuga d-moll na organy BWV 539 - Marcin Żebrowski (1702-1770)
Aria Suscepit Israel z Magnificat - Julian Gembalski (*1950)
Fantazja chorałowa na organy (improwizacja) - Joseph Haydn (1732-1809)
Aria Gabriela z oratorium Stworzenie świata - Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788)
Fantazja i fuga c-moll na organy - César Franck (1822-1890)
Panis Angelicus na sopran i organy Julian Gembalski, - Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska
Improwizacja
Julian Gembalski (organy)
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył klasę organów Henryka Klaji oraz Wydział Kompozycji i Teorii. Dalsze studia odbywał w Belgii i Francji, kształcąc się pod okiem takich mistrzów jak: Flor Peeters, André Isoir, Michel Chapuis oraz Jean Saint-Arroman. Laureat konkursów improwizacji fortepianowej i organowej w Gdańsku, Nowej Rudzie i Weimarze oraz licznych nagród (m.in. nagroda im. Korfantego, im. Ligonia, nagroda Lux ex Silesia).
Występował z koncertami w Europie i USA, nagrał 35 płyt, w tym sześć z sopranistką Elżbietą Grodzką-Łopuszyńską. W latach 1991-2008 zrealizował cykl nagrań radiowych pt. Antologia Organów na Górnym Śląsku, w którym zaprezentował około dziewięćdziesięciu instrumentów z tego regionu.
Obok działalności artystycznej i kompozytorskiej zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną. Jest profesorem w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i pełni funkcję Kierownika Katedry Organów i Klawesynu. W latach 1996-2002 był także rektorem katowickiej uczelni. J. Gembalski założył ponadto pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów. Od wielu lat piastuje stanowisko Archidiecezjalnego Wizytatora Organów i Organistów, jest również autorem licznych publikacji i projektów organów. Artysta został odznaczony przez Papieża Jana Pawła II Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice (jednym z najwyższych medali Kościoła Katolickiego, jakie może otrzymać osoba świecka).
Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska (sopran)
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej (dyplom z wyróżnieniem) oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Jest zatrudniona w macierzystej uczelni muzycznej na stanowisku adiunkta. W roku 2004 otrzymała stopień doktora sztuk muzycznych.
Laureatka konkursów wokalnych, m.in. I nagrody na Konkursie Polskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach. Debiutowała na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu w mozartowskim Don Giovannim. Jako solistka współpracuje z licznymi zespołami wokalno-instrumentalnymi, kameralnymi i symfonicznymi. Brała także udział w polsko-niemieckim projekcie Landesjugendorchester pod dyrekcją Klausa Arpa, kreując m.in. partię Berty w operze Lorelei Maxa Brucha.
Wachlarz zainteresowań wokalnych sopranistki rozpościera się od muzyki dawnej po współczesną, artystka często podejmuje się również prawykonań. Specjalizuje się ponadto w wykonawstwie muzyki sakralnej różnych epok, którą prezentuje w świątyniach i salach koncertowych w kraju i zagranicą.
Od 1999 roku współpracuje z Julianem Gembalskim, wykonując obok muzyki dawnej i współczesnej, również jego utwory oraz wspólne improwizacje. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe.