I Koncert 2010

12 września 2010 r., godz. 18.00

Andrzej Chorosiński (organy)

Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum

Christian Danowicz (dyrygent)

 

PROGRAM KONCERTU

  1. Robert Schumann (1810-1856)
    6 Etiud w formie kanonu na organy op. 56
    Non troppo vivace
    Con moto espressione
    Andantino - Poco piu mosso
    Con sincerita - Un poco piu mosso
    Non troppo vivace
    Adagio
  2. Georg Friedrich Händel (1685-1759)
    Koncert organowy g-moll op.4 nr 3 HWV 291
    (Adagio, Allegro, Adagio, Allegro)
  3. Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
    Symfonia h-moll nr 10
    (Adagio, Allegro)
  4. Georg Friedrich Händel
    Koncert organowy F-dur op.4 nr 4 HWV 292
    (Allegro, Andante, Adagio, Allegro)
  5. Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
    Fantazja f-moll na organy KV 608
    (Allegro, Andante, Allegro)

 

Andrzej Chorosiński (organy)

Studia odbył w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego (dyplom z wyróżnieniem). Ukończył także studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza. W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez prof. Flor Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kolonii.

Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy Profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klas organów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w Akademii Muzycznej im. K.Lipińskiego we Wrocławiu oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. A.Mickiewicza w Poznaniu.

W latach 1987-1993 był prorektorem, a w latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. W latach 1993-2000 był członkiem Prezydium AECAM - Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych. Pełnił również funkcję przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce - KRUA. Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech, Szwecji, Finlandii, USA, Japonii, Korei Płd. i Izraelu. Był też jurorem konkursów organowych we Francji, Niemczech i Polsce. W latach 1997-2002 piastował stanowisko dyrektora artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Korei Płd. i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in.: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King's College Chappel w Cambridge, Aula im. Pawła VI w Watykanie czy Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i zagranicą.

Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla takich firm jak: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł Podwójnej Platynowej Płyty płycie CD nagranej przez artystę w Bazylice w Licheniu.

 

Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum

Powstała w 1978 roku. Nazwa Zespołu nawiązuje do jednego z najcenniejszych zabytków architektury barokowej w Europie Środkowej, słynącej ze znakomitej akustyki Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pierwszy koncert odbył się w kwietniu 1979 roku pod batutą Tadeusza Strugały, jednego z inicjatorów założenia orkiestry. Wieloletnim szefem artystycznym orkiestry Leopoldinum był wybitny muzyk i patron polskiej kameralistyki Karol Teutsch. W latach 1993-1995 funkcję tę pełnił skrzypek Jan Stanienda. Od stycznia 2007 szefem artystycznym zespołu jest Ernst Kovacic, artysta skrzypek i dyrygent.

Składający się ze znakomitych muzyków zespół Leopoldinum zdobył szerokie uznanie słuchaczy i krytyki na koncertach i festiwalach w Polsce i zagranicą, występując w takich salach jak: Philharmonie i Schauspielhaus w Berlinie, Tivolis Koncertsal w Kopenhadze, Teatro Victoria Eugenia w San Sebastian oraz na festiwalach: Tivoli w Danii, Arcana, ST.Gallen i Brücken Festivals w Austrii, Flanders Festival w Belgii, Muziekfestival West-Brabant w Holandii, Bodensee-Festival czy Weilburger Schlosskonzerte w Niemczech, Echternach w Luxemburgu, du Perigord Noir we Francji, Estoril w Portugalii, oraz wielu festiwalach w kraju m.in. Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, Wratislavia Cantans, czy Musica Polonica Nova. Orkiestra Leopoldinum wzięła udział w koordynowanych przez Instytut im. Adama Mickiewicza festiwalach: Europalia w 2001 roku w Belgii, Roku Polskim we Francji w 2004 oraz w Roku Polsko-Niemieckim w Niemczech w 2005, a także w Poland 2006 - festiwalu w Trondheim w Norwegii. W październiku 2007 orkiestra Leopoldinum reprezentowała Polskę w festiwalu europalia.europa w Belgii.

Orkiestra nagrała kilkanaście płyt, z których Rossini Gala w wykonaniu Ewy Podleś(kontralt) i pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego otrzymała Nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 1999 (DUX 0124). Leopoldinum działa w ramach Filharmonii Wrocławskiej im. Witolda Lutosławskiego (www.leopoldinum.art.pl).

 

Christian Danowicz (dyrygent)

Urodził się w 1983 roku w Buenos Aires (Argentyna). W wieku czterech lat wraz z rodziną wyemigrował do Francji, gdzie rozpoczął naukę gry na skrzypcach u swojego ojca, skrzypka i pedagoga Enrique Danowicza.

Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Tuluzie, które ukończył w klasie skrzypiec prof. Gilles Colliard (dyplom z wyróżnieniem). Obecnie jest studentem V roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Julii Jakimowicz-Jakowicz i prof. Krzysztofa Jakowicza oraz III roku dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie prof. Antoniego Wita.

Ch. Danowicz jest laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego na skrzypce solo (Warszawa 2009), na którym został też wyróżniony nagrodą specjalną dla najciekawszej indywidualności artystycznej konkursu. Otrzymał również wyróżnienie dla najlepszego studenta UMFC. W ramach mistrzowskich kursów muzycznych miał okazję współpracować z takimi mistrzami wiolinistyki jak: R.Ricci, E. Friedman, I. Gitlis, T. Tomaszewski, I Frolov, E. Zienkowski, M. Jaszwili i T. Papavrami.

Młody artysta występuje jako solista zarówno w Polsce (koncerty z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej i Filharmonii Koszalińskiej), jak i w Europie (Francja, Litwa, Niemcy, Szwajcaria, Ukraina, Włochy).Jest pomysłodawcą i organizatorem festiwalu muzycznego Musique au Leman w Thonon (Francja). Podczas koncertów muzyki symfonicznej oraz kameralnej w ramach festiwalu prezentują się wybitni artyści z Polski i Francji, jak np. Szymanowski Quartet, czy European Fine Arts Trio. Christian Danowicz występuje na Musique au Leman w kilku rolach: solisty, kameralisty, koncertmistrza i dyrygenta. Od stycznia 2010 roku Ch. Danowicz pełni funkcję koncertmistrza Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum.