I Koncert 2009

13 września 2009r. - niedziela, godz.18

Piotr Rojek - organy

Orkiestra Kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu

Artur Wróbel - dyrygent

 

PROGRAM KONCERTU

  1. Georg Friedrich Händel (1685-1759)
    Koncert organowy g-moll op.4 nr 1 (HWV 289)
    (części: Larghetto e staccato, Allegro, Adagio, Andante)
  2. Georg Muffat (1653-1704)
    Toccata septima (z cyklu "Apparatus musico-organisticus")
  3. Tomaso Albinoni (1671-1751)
    Adagio na smyczki i organy
  4. Georg Friedrich Händel
    Koncert organowy F-dur op.4 nr 4 (HWV 292)
    (części: Allegro, Andante, Adagio, Allegro)

 

Piotr Rojek - organy

Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego. Jest również absolwentem klasy kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty we wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Uczestniczył w mistrzowskich kursach interpretacyjnych muzyki organowej prowadzonych przez profesorów: Juliana Gembalskiego, Bernharda Haasa, Hansa Haselböcka, Tona Koopmana, Johna Laukvika, Armina Schoofa, Wolfganga Seifena, Józefa Serafina, Haralda Vogla.

Był stypendystą Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech oraz Ministra Kultury i Sztuki w Polsce. Laureat konkursów organowych i kompozytorskich. Zdobył III Nagrodę ( I i II nie przyznano ) na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Fugę, zorganizowanym przez Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Piotr Rojek pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W 2002 roku uzyskał kwalifikacje naukowe I stopnia. Prowadzi również działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. Współpracuje ze Studium Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Opolskiego. Jest także dyrektorem artystycznym festiwali organowych o randze międzynarodowej: w Oleśnicy, Wołowie (Cantus Organi), we Wrocławiu (Muzyczne Spotkania u Świętej Rodziny) oraz Zagorzycach Górnych.

Prowadzi działalność koncertową w kraju i za granicą. Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce. Ma w dorobku nagrania archiwalne dokonane dla rozgłośni Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej.

W 2005 roku nagrał płytę CD (Dux 0520) na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie. Otrzymała ona nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk.

 

Artur Wróbel - dyrygent

W 2004 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (specjalność Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Instrumentalnych), w klasie dyrygowania prof. Alana Urbanka. W 2006 roku sfinalizował również trzyletnie studia licencjackie, a w 2008 roku studia magisterskie na kierunku Dyrygentura na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii, we wrocławskiej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Marka Pijarowskiego.

Jest laureatem X Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu w 2004 roku (wyróżnienie), był także stypendystą Ministra Kultury i Sztuki na rok akademicki 2003/2004. W tym samym czasie odbył dziesięciomiesięczny staż asystencki w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Edukacji Muzycznej, gdzie obecnie jest pracownikiem naukowo - dydaktycznym.

Od początku swojej działalności artystycznej Artur Wróbel związany był jako dyrygent gościnny z większością akademickich chórów wrocławskich. W latach 2002-2005 pełnił funkcję asystenta dyrygenta w Akademickim Chórze Politechniki Wrocławskiej, a w sezonie artystycznym 2005/2006 sprawował obowiązki kierownika chóru w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Jako dyrygent współpracował również z wieloma polskimi Filharmoniami. W latach 2006-2008 był asystentem dyrygenta w Operze Wrocławskiej, gdzie w styczniu 2007 r. poprowadził z powodzeniem spektakle Zemsty nietoperza J. Straussa, będące jego debiutem dyrygenckim na scenie operowej.

Od listopada 2004 jest zatrudniony w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi chór i zespół wokalny, a od września 2005 roku również orkiestrę symfoniczną i kameralną tej szkoły.

Z ostatnich osiągnięć dyrygenta należy wymienić m.in.:
- poprowadzenie spektaklu Carmen G. Bizeta w Operze Wrocławskiej (III 2008). Przedstawienie było wystawiane w ramach dyplomu Artura Wróbla, kończącego dyrygenckie studia magisterskie,
- kierownictwo muzyczne spektaklu Zemsta nietoperza J. Straussa w Teatrze Muzycznym w Lublinie (premiera 19.04.2008),
- uzyskanie stopnia doktora w dziedzinie artystycznej dyrygentura (06.2009).

Od sierpnia 2008 roku Artur Wróbel objął kierownictwo Kameralnego Chóru Męskiego Cantilena.

 

Orkiestra Kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu

Orkiestra rozpoczęła swoją działalność w październiku 2008 roku. Zespół powstał z inicjatywy samych uczniów, dla zaspokojenia chęci obcowania z muzyką kameralną.

Ansambl skupia w sobie młodzież o ponadprzeciętnych zdolnościach muzycznych, niezwykle ambitnych i chętnych do podejmowania nowych wyzwań artystycznych.

Podstawę zespołu stanowi kwintet smyczkowy, w miarę możliwości uzupełniany o instrumenty dęte. Artyści sięgają po różnorodny repertuar, grając utwory Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Tadeusza Bairda, Gustava Holsta czy Nino Roty.