IV Koncert 2008
05.10.2008r. - niedziela, godzina 18.00.
Karol Hilla - organy
Magdalena Witczak - sopran
PROGRAM:
- Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludium Es-dur BWV 522 (a) - Alessandro Stradella (1644-1682)
Pieta, Signore (sopran) - J. S. Bach
Chorał Vater unser im Himmelreich BWV 636 - Georg Friedrich Haendel (1685-1750)
O Had I Jubal's Lyre - aria z oratorium Joshua (sopran)
Ombra mai fu - aria z opery Xerxes (sopran) - J. S. Bach
Fuga Es-dur BWV 522 (b) - Antonio Vivaldi (1678-1742)
Domine Deus - aria z Glorii (sopran) - Jan Krtitel Vanhal (1739-1813)
Fuga C - Prosper Guidi (1817?-1883?)
Maria Mater Gratiae (sopran) - Gabriel Fauré (1845-1924)
Pavanne (opr. M. Setchell) - G. Fauré
Pie Jesu - z Réquiem op. 48 (sopran) - Feliks Nowowiejski (1877-1946)
Ojcze w twe ręce daję ducha swego - z poematu symfonicznego In Paradisum - Andrzej Cwojdziński (1928)
Pieśni do sł. ks. Jana Twardowskiego Spieszmy się kochać ludzi (sopran)
Suplikacje (sopran)
Karol Hilla - organy
Jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Kształcił się również w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera. Obecnie kontynuuje swoją naukę w tej uczelni na studiach podyplomowych (Konzertexamen).
Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej, prowadzonych przez takich pedagogów jak Harald Vogel, Susanne Landale, Jon Laukvik, Marek Toporowski i.in.
Jest laureatem II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumi, uczestnikiem Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Jana Pieterszona Sweelincka w Gdańsku (2000r.-półfinał). W roku 2002 zakwalifikował się do udziału w Międzynarodowym Konkursie Organowym Grand Prix de Chartres.
Przez kilka lat był prezentatorem organów Archikatedry Oliwskiej. Obecnie pełni funkcję organisty w Kościele św. Andrzeja Boboli w Gdyni.
Jest również dyrygentem dwóch chórów: Chóru Mieszanego Cantus oraz Chóru Akademii Morskiej w Gdyni. Prowadzi, także od pozytywu lub klawesynu, Gdyńską Orkiestrę Kameralną. Ponadto jest dyrektorem artystycznym cykli koncertowych.
Koncertował w wielu miastach Polski i za granicą (Niemcy, Rosja, Francja). Współpracował jako solista i muzyk orkiestry z Polską Filharmonią Bałtycką, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku (wykonywał m.in. partię organów w Requiem G. Fauré pod dyr. J. Maksymiuka) Występował również ze szczecińskim zespołem Camerata Nova oraz Cappellą Gedanensis.
Magdalena Witczak - sopran koloraturowy
“(...) Bardzo dobre warunki głosowe, dopracowana technika i ciekawa barwa pozwoliły śpiewaczce wyjątkowo pięknie zabrzmieć (...)”
Odbyła studia w klasie śpiewu solowego ad. Bożeny Harasimowicz-Haas w gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki (dyplom z wyróżnieniem).
Swoje umiejętności doskonaliła uczestnicząc w kursach interpretacji muzyki wokalnej w kraju i za granicą, pod kierunkiem takich pedagogów jak: Judith Beckmann (Bachakademie Stuttgart), Krystyna Szostek-Radkowa, Gerhard Kahry, Christiane Hampe, Christian Elsner, Ryszard Karczykowski, Fedora Barbieri, Wojciech Drabowicz, Olga Szwajgier.
W październiku 2004 zdobyła wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne na I Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. A. Didura w Bytomiu.
Artystka prowadzi również działalność pedagogiczną ucząc śpiewu solowego w PSM I i II st. w Słupsku.
W maju 2006 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej, w dyscyplinie artystycznej - wokalistyka.
W repertuarze posiada zarówno utwory oratoryjne jak i operowe oraz szereg pieśni.
Działalność koncertową rozpoczęła już w czasach studenckich wykonując Stabat Mater J. Haydna (Filharmonia Częstochowska). Współpracuje z filharmoniami w całej Polsce (m. in. Słupską, Koszalińską, Szczecińską, Zielonogórską, Zabrzańską, Rzeszowską, Bałtycką, Łódzką, Pomorską w Bydgoszczy, Toruńską Orkiestra Kameralną) wykonując rozległy repertuar - od baroku do współczesności.
Brała udział w licznych festiwalach, m.in.: XXXI Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, Nocera Terinese - Incontri 1997, Muzyka i Plastyka - Tempus Paschale w Lublinie, Muzyka w Miastach i Zamkach Śląska - Kamienna Góra, Muzyka w Starym Klasztorze Łódź - Łagiewniki, XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. St. Ormińskiego w Rumii.
Wykonuje utwory współczesnych kompozytorów polskich. W październiku 2001 r. została zaproszona do światowego prawykonania Missa Festiva K. Rozbickiego, wydanej na płycie CD przez firmę Acte Prealable. W 2007, wraz z Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, wzięła udział w wykonaniu Mszy Górniczej A. Marko.
Występowała z takimi dyrygentami, jak: K. Buman, T. Bugaj, S. Chrzanowski, J. M. Florencio Jr., J. Katlewicz, J. Maksymiuk, J. Przybylski, Z. Rychert, T. Wicherek, R. Silva, S. Wróblewski.
Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.
“(...) Wielka muzykalność, wrażliwość na słowo, nienaganna intonacja i dykcja pozwalają Magdalenie Witczak wprawiać w zachwyt nawet najbardziej wymagających słuchaczy (...)”.