IV Koncert 2008

05.10.2008r. - niedziela, godzina 18.00.

Karol Hilla - organy

Magdalena Witczak - sopran

 

PROGRAM:

 1. Johann Sebastian Bach (1685-1750)
  Preludium Es-dur BWV 522 (a)
 2. Alessandro Stradella (1644-1682)
  Pieta, Signore (sopran)
 3. J. S. Bach
  Chorał Vater unser im Himmelreich BWV 636
 4. Georg Friedrich Haendel (1685-1750)
  O Had I Jubal's Lyre - aria z oratorium Joshua (sopran)
  Ombra mai fu - aria z opery Xerxes (sopran)
 5. J. S. Bach
  Fuga Es-dur BWV 522 (b)
 6. Antonio Vivaldi (1678-1742)
  Domine Deus - aria z Glorii (sopran)
 7. Jan Krtitel Vanhal (1739-1813)
  Fuga C
 8. Prosper Guidi (1817?-1883?)
  Maria Mater Gratiae (sopran)
 9. Gabriel Fauré (1845-1924)
  Pavanne (opr. M. Setchell)
 10. G. Fauré
  Pie Jesu - z Réquiem op. 48 (sopran)
 11. Feliks Nowowiejski (1877-1946)
  Ojcze w twe ręce daję ducha swego - z poematu symfonicznego In Paradisum
 12. Andrzej Cwojdziński (1928)
  Pieśni do sł. ks. Jana Twardowskiego Spieszmy się kochać ludzi (sopran)
  Suplikacje (sopran)

 

Karol Hilla - organy

Jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Kształcił się również w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera. Obecnie kontynuuje swoją naukę w tej uczelni na studiach podyplomowych (Konzertexamen).

Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej, prowadzonych przez takich pedagogów jak Harald Vogel, Susanne Landale, Jon Laukvik, Marek Toporowski i.in.

Jest laureatem II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumi, uczestnikiem Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Jana Pieterszona Sweelincka w Gdańsku (2000r.-półfinał). W roku 2002 zakwalifikował się do udziału w Międzynarodowym Konkursie Organowym Grand Prix de Chartres.

Przez kilka lat był prezentatorem organów Archikatedry Oliwskiej. Obecnie pełni funkcję organisty w Kościele św. Andrzeja Boboli w Gdyni.

Jest również dyrygentem dwóch chórów: Chóru Mieszanego Cantus oraz Chóru Akademii Morskiej w Gdyni. Prowadzi, także od pozytywu lub klawesynu, Gdyńską Orkiestrę Kameralną. Ponadto jest dyrektorem artystycznym cykli koncertowych.

Koncertował w wielu miastach Polski i za granicą (Niemcy, Rosja, Francja). Współpracował jako solista i muzyk orkiestry z Polską Filharmonią Bałtycką, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku (wykonywał m.in. partię organów w Requiem G. Fauré pod dyr. J. Maksymiuka) Występował również ze szczecińskim zespołem Camerata Nova oraz Cappellą Gedanensis.

 

Magdalena Witczak - sopran koloraturowy

“(...) Bardzo dobre warunki głosowe, dopracowana technika i ciekawa barwa pozwoliły śpiewaczce wyjątkowo pięknie zabrzmieć (...)”

Odbyła studia w klasie śpiewu solowego ad. Bożeny Harasimowicz-Haas w gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki (dyplom z wyróżnieniem).

Swoje umiejętności doskonaliła uczestnicząc w kursach interpretacji muzyki wokalnej w kraju i za granicą, pod kierunkiem takich pedagogów jak: Judith Beckmann (Bachakademie Stuttgart), Krystyna Szostek-Radkowa, Gerhard Kahry, Christiane Hampe, Christian Elsner, Ryszard Karczykowski, Fedora Barbieri, Wojciech Drabowicz, Olga Szwajgier.

W październiku 2004 zdobyła wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne na I Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. A. Didura w Bytomiu.

Artystka prowadzi również działalność pedagogiczną ucząc śpiewu solowego w PSM I i II st. w Słupsku.

W maju 2006 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej, w dyscyplinie artystycznej - wokalistyka.

W repertuarze posiada zarówno utwory oratoryjne jak i operowe oraz szereg pieśni.

Działalność koncertową rozpoczęła już w czasach studenckich wykonując Stabat Mater J. Haydna (Filharmonia Częstochowska). Współpracuje z filharmoniami w całej Polsce (m. in. Słupską, Koszalińską, Szczecińską, Zielonogórską, Zabrzańską, Rzeszowską, Bałtycką, Łódzką, Pomorską w Bydgoszczy, Toruńską Orkiestra Kameralną) wykonując rozległy repertuar - od baroku do współczesności.

Brała udział w licznych festiwalach, m.in.: XXXI Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, Nocera Terinese - Incontri 1997, Muzyka i Plastyka - Tempus Paschale w Lublinie, Muzyka w Miastach i Zamkach Śląska - Kamienna Góra, Muzyka w Starym Klasztorze Łódź - Łagiewniki, XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. St. Ormińskiego w Rumii.

Wykonuje utwory współczesnych kompozytorów polskich. W październiku 2001 r. została zaproszona do światowego prawykonania Missa Festiva K. Rozbickiego, wydanej na płycie CD przez firmę Acte Prealable. W 2007, wraz z Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, wzięła udział w wykonaniu Mszy Górniczej A. Marko.

Występowała z takimi dyrygentami, jak: K. Buman, T. Bugaj, S. Chrzanowski, J. M. Florencio Jr., J. Katlewicz, J. Maksymiuk, J. Przybylski, Z. Rychert, T. Wicherek, R. Silva, S. Wróblewski.

Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.

 “(...) Wielka muzykalność, wrażliwość na słowo, nienaganna intonacja i dykcja pozwalają Magdalenie Witczak wprawiać w zachwyt nawet najbardziej wymagających słuchaczy (...)”.