III Koncert 2008

28.09.2008r. - niedziela, godzina 18.00.

"Słowo i Muzyka" W 30 Rocznicę wyboru Papieża JANA PAWŁA II

Andrzej Chorosiński - organy

Michał Chorosiński - recytacje

 

PROGRAM:

 1. Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Antonio Vivaldi
  Koncert a-moll (Allegro-Adagio-Allegro)
 2. Spektakl słowno-muzyczny
  Karol Wojtyła - Jan Paweł II (1920-2005)
  Renesansowy Psałterz
  Fryderyk Chopin (1810-1849)
  Dzieła wybrane
  Polonez c-moll op. 40 nr 2 Piastowy jestem syn
  Preludium e-moll op.28 Spokój krąży z dziwną siłą
  Etiuda es-moll op. 10 nr 6 Będą szumieć nuty i będzie mówił Bóg
  Preludium A-dur op. 28
  Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 Uwielbiaj Pana duszo - "Magnificat"
 3. J. S. Bach
  Chorał In Dir ist Freude
 4. J.S.Bach
  Passacaglia c-moll BWV 582

 

Andrzej Chorosiński - organy

Studia odbył w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego (dyplom z wyróżnieniem). Ukończył także studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza.

W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez prof. Flor Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kolonii.

Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy Profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klas organów Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

W latach 1987-1993 był prorektorem, a w latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. W latach 1993-2000 był członkiem Prezydium AECAM - Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych. Sprawował również godność przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce - KRUA.

Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech, Szwecji, Finlandii, USA, Japonii, Korei Płd. i Izraelu. Był też jurorem konkursów organowych we Francji, Niemczech i Polsce.

W latach 1997-2002 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Korei Płd. i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in.: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King's College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie czy Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku.

Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla takich firm jak: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł Podwójnej Platynowej Płyty płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu.

Andrzej Chorosiński jest autorem licznych, autorskich transkrypcji utworów orkiestrowych na organy, m.in. utworów A. Vivaldiego, C. Saint-Saënsa, M. Rimskiego-Korsakowa, M. Musorgskiego, B. Smetany. Artysta posiada liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, medal Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti, Gloria Artis.

 

Michał Chorosiński - aktor

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie (1999). Współpracował z wieloma teatrami w Krakowie, Kaliszu, Jeleniej Górze i Wrocławiu.Obecnie jest aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu.

W 2001 roku otrzymał nagrodę Grand Prix na II Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Verba Sacrum w Poznaniu.

Brał udział w kilku filmach polskich - m.in.: Ogniem i mieczem, Stara baśń oraz licznych serialach: Adam i Ewa, Klan, Na dobre i na złe, Samo życie, Pierwsza miłość, M jak miłość.

W 1999 roku wziął udział w filmie Renesansowy Psałterz, poświęconemu Ojcu Świętemu, Janowi Pawłowi II.