II Koncert 2008

21.09.2008r. - niedziela, godzina 18.00.

Marek Kudlicki - organy

 

PROGRAM:

 1. Johann Krieger (1652-1735)
  Toccata C-dur
 2. Hans Leo Hassler (1564-1612)
  Fantasia Ut re mi fa sol la
 3. Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1612)
  Fantazja na manierę echa
 4. Johann Sebastian Bach (1685-1750)
  Preludium i fuga Es-dur BWV 552
 5. Johannes Brahms (1833-1897)
  Preludia chorałowe: Es ist ein Ros' entsprungen O Welt, ich muss dich lassen
 6. Robert Schumann (1810-1856)
  Fuga nr 6 z cyklu Sześciu fug na temat B-A-C-H op. 60

 

Marek Kudlicki - organy

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha oraz dyrygentury prof. Krzysztofa Missony. Studia ukończył z wyróżnieniem. Dalszą naukę odbywał w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu, w klasie koncertowej prof. Hansa Haselböcka.

Brał udział w kursie mistrzowskim w Mechelen (Belgia), prowadzonym przez prof. Flor Peetersa, wybitnego kontynuatora tradycji interpretatorskich dzieł organowych Cesara Francka.

Marek Kudlicki jest laureatem I nagrody oraz nagrody specjalnej Ministerstwa Kultury i Sztuki na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krakowie (1973).

Koncertuje na całym świecie, występując z recitalami oraz jako solista z różnymi orkiestrami. Jego trasy koncertowe prowadziły dotychczas do prawie wszystkich krajów Europy, wielokrotnie do Stanów Zjednoczonych i Kanady (36 tournées), Ameryki Południowej, Afryki Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Hong Kongu, Japonii, Korei Płd., Singapuru, Malezji i Tajwanu.

Artysta występował na znanych międzynarodowych festiwalach oraz w czołowych ośrodkach muzycznych (Sztokholm, Londyn, Wiedeń, Sydney, Wellington, Nowy Jork, Minneapolis, Bogota, Buenos Aires i in.). Swój kunszt wykonawczy prezentował w tak renomowanych salach koncertowych jak Filharmonia Krakowska, Sala Luis Angel Arango w Bogocie, Cleveland Museum of Art, Roy Thompson Hall w Toronto, Sejong Cultural Center w Seulu, National Concert Hall w Taipei i in. W 200 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja wystąpił z uroczystym recitalem w Grace Cathedral w San Francisco.

Prowadził wykłady na temat muzyki polskiej na różnych kontynentach, a także pełnił funkcję jurora w konkursach organowych.

Jest propagatorem polskiej muzyki organowej, stale włączając twórczość rodzimych kompozytorów do programów swych recitali i nagrań. Dokonał rejestracji wielu dzieł m.in. dla: Radio Hilversum, Radio New Zealand, Radio Suisse Romande, National Public Radio - U.S.A., South African Broadcasting Corporation oraz nagrań telewizyjnych. Posiada na swym koncie liczne nagrania płytowe, dokonane w Polsce i Niemczech.

Repertuar Marka Kudlickiego obejmuje dzieła wszystkich epok, w tym dawną, romantyczną i współczesną polską muzykę organową. Oprócz kompozycji solowych ma w swym repertuarze liczne, rzadko grywane utwory na organy i orkiestrę. Wykonywał je z orkiestrami na całym świecie. Od wielu lat łączy występy jako organista-wirtuoz z działalnością dyrygencką.