I Koncert 2008

14.09.2008r. - niedziela, godzina 18.00.

Piotr Rojek - organy *

Chór Filharmonii Opolskiej
Bartosz Żurakowski - dyrygent

 

PROGRAM:

  1. Johann Sebastian Bach (1685-1750)
    Partita O Gott, du frommer Gott BWV 767 *
  2. Piotr Rojek (1975)
    Improwizacja *
  3. Giacomo Puccini (1858-1924)
    Messa di Gloria (Kyrie, Gloria, Credo)
  4. Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
    Te Deum Laudamus

 

Piotr Rojek - organy

Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego. Uczestniczył w mistrzowskich kursach Interpretacyjnych Muzyki Organowej prowadzonych przez profesorów: Juliana Gembalskiego, Bernharda Haasa, Hansa Haselböcka, Tona Koopmana, Johna Laukvika, Armina Schoofa, Wolfganga Seifena, Józefa Serafina, Haralda Vogla.

Jest również absolwentem klasy kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty we wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Był stypendystą Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech oraz Ministra Kultury i Sztuki w Polsce. Został laureatem konkursów organowych i kompozytorskich. Zdobył III Nagrodę ( I i II nie przyznano ) na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Fugę, zorganizowanym przez Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Piotr Rojek pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W 2002 roku uzyskał stopień naukowy I stopnia. Prowadzi również działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. Jest także dyrektorem artystycznym Festiwali Organowych, o randze międzynarodowej: w Oleśnicy, Wołowie (Cantus Organi), we Wrocławiu (Muzyczne Spotkania u Świętej Rodziny) oraz Zagorzycach Górnych.

Prowadzi działalność koncertową w kraju i za granicą. Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce. Ma w dorobku nagrania archiwalne dokonane dla Rozgłośni Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

W 2005 roku nagrał płytę CD (Dux 0520) na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie. Otrzymała ona nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK.

 

Bartosz Żurakowski - dyrygent

Polski dyrygent młodego pokolenia, prowadzący wielopłaszczyznową działalność artystyczną.

Studia odbył w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Kompozycji i Pedagogiki Muzycznej, oraz w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Dyrygentury.

Ukończył również studia menedżerskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

W okresie studiów poszerzał swój warsztat dyrygencki u boku kapelmistrza Teatru Wielkiego w Łodzi - Kazimierza Wiencka, uczestnicząc w realizacji wielu oper z repertuaru polskiego i światowego.

Jego osobowość artystyczna kształtowała się pod wpływem wybitnych pedagogów: Kazimierza Wiencka (Łódź) oraz Benedykta Konowalskiego (Warszawa), a także poprzez bezpośredni kontakt z najwybitniejszymi mistrzami polskiej batuty - Jerzym Maksymiukiem, Jerzym Semkowem i Stanisławem Skrowaczewskim.

Płaszczyzną do zdobycia nowych doświadczeń było uczestnictwo w I Międzynarodowym Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim prowadzonym przez Maestro Kurta Masura, oraz praca z wieloma orkiestrami symfonicznymi, polskimi i zagranicznymi.

Bartosz Żurakowski jest laureatem III Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku.

Począwszy od 50. jubileuszowego sezonu artystycznego 2001/2002 pełni funkcję dyrygenta i asystenta dyrektora Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera.

Jako drugi dyrygent, przygotowywał koncerty z udziałem najwybitniejszych solistów m.in. Eugena Indjica, Kevina Kennera, Jonity Lattimore, Mischy Maisky'ego, Hakana Rosengrena, Denisa Szapowałowa, a także Kai Danczowskiej, Andrzeja Dobbera, Konstantego Andrzeja Kulki, Piotra Palecznego, i wielu innych. Od 2007 roku artysta jest również dyrygentem Chóru Filharmonii Opolskiej.

 

Chór Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera

Chór Filharmonii Opolskiej pod kierownictwem artystycznym Bartosza Żurakowskiego wznowił działalność w 2007 roku, kontynuując tym samym wartości muzyczne wypracowane na przestrzeni lat przez takich dyrygentów jak Jan Ludwig, Lucjan Laprus oraz Bogdan Gola. Zespół założony przez Jana Ludwiga w 1957 roku, od początku swojej działalności artystycznej dał się poznać nie tylko lokalnej społeczności, ale również w całej Polsce i Europie.

W swoim dorobku artystycznym Chór posiada występy podczas znamienitych festiwali muzycznych takich jak: Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy Wratislavia Cantans, Opolskie Dni Oratoryjne, Dni Elsnerowskie oraz Dni Muzyki Polskiej.

Istotne znaczenie w działalności Chóru miały występy zagraniczne. Dzięki wysokiej pozycji artystycznej, zespół otrzymał wiele zaproszeń m.in.: na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Poczdamie (1973) oraz na tournée po Italii (1980, 1981).

Chór Filharmonii Opolskiej zainaugurował działalność koncertową uroczystym koncertem 9 listopada 2007 roku, wykonując IX Symfonię Ludwiga van Beethovena pod batutą Bogusława Dawidowa oraz z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej. Repertuar Chóru Filharmonii Opolskiej obejmuje wiele wybitnych dzieł, są wśród nich: L. van Beethoven - IX Symfonia, G. Puccini - Messa di Gloria, Ch. Gounod - Messe Solennelle de Sainte Cécile, J. Brahms - Requiem, K. Szymanowski - Litania do Marii Panny na chór żeński, a także Gala Operowa - Viva Verdi oraz Kolędy Polskie.