IV Koncert 2006

8.10.2006r. - niedziela, godzina 18.00.

Stanisław Michał Rybarczyk - dyrygent

Andrzej Garbarek - organy *

Magdalena Dynowska - sopran

Piotr Bunzler - tenor Agnieszka Ostapowicz-Rybarczyk - skrzypce

 

PROGRAM:

 1. F. Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
  II Sonata c-moll op. 65 *
  Emil Adam - Choson Kale Mazl Tow
  Meir Finkelstein - L'dor Vador
  Max Janowski - Tsedek, Tsedek Tirdof
  Tomasz Kulikowski - Ose Szalom Bimromaw
  Y. Talmud, arr. Joseph Malovany - Yismechu (Chassidic)
  Ralph Schlossberg - Schechechejanu
 2. F. Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
  Preludium i fuga G-dur *
  Tomasz Kulikowski - Weahawta Et Adonaj
  Meyer Machtenberg - Schechechejanu
  Salomon Sulzer - Adonaj Adonaj
  Joseph Rosenblatt - End Kadish
  Louis Lewandowski - Halleluja
  Abraham Ellstein - Awijnu Malkejnu
  Max Janowski - Az Moshiach Vet Kumen

 

 

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Chór występuje regularnie w Polsce i za granicą. Brał udział w licznych Festiwalach m.in. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu "Wratislavia Cantans", Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Koncertował na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz. Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu.

Zespół towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze kierowanym przez Andora Izsaka. W roku 1998 ukazała się nakładem firmy Koch International płyta Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem zatytułowana Shalom. W swoim dorobku Chór posiada także wydaną w Niemczech płytę "Das verstummte Lied - die Musik der zerstörten Synagogen" - "Pieśń, która zamilkła - Muzyka zniszczonych Synagog".

W lutym 2001 wraz z Justyną Steczkowską, Mateuszem Pospieszalskim i jego orkiestrą oraz Orkiestrą Kameralną "Leopoldinum" wziął udział w nagraniu płyty "Alkimja" zawierającej tradycyjne pieśni żydowskie, w opracowaniu Romana Kołakowskiego i Mateusza Pospieszalskiego. W czerwcu 2006 r ukazała się kolejna płyta Chóru z okazji jubileuszu 10-lecia działalności. Krytyka muzyczna wyraża się o Chórze niezwykle entuzjastycznie, podkreślając wspaniałe umiejętności Zespołu, a także niepowtarzalną atmosferę koncertów. Chór Synagogi Pod Białym Bocianem, jest jedynym profesjonalnym chórem synagogalnym w Polsce. Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną. Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha.

 

Stanisław Michał Rybarczyk

Studia dyrygenckie odbył w Poznaniu i Wrocławiu pod kierunkiem Stefana Stuligrosza, Renarda Czajkowskiego, Marka Tracza i Marka Pijarowskiego. Studiował również grę na organach oraz filologię polską. W latach 1984-94 był dyrygentem orkiestry Opery Wrocławskiej, gdzie zrealizował wiele premier. Od 1992 do 1994 sprawował także kierownictwo Chóru Opery.

W latach 1985-90 był kierownikiem artystycznym i dyrygentem Kameralnego Chóru Męskiego "Cantilena". W latach 1986-90 kierował założonym przez siebie Wrocławskim Chórem Chłopięcym "Pueri Consonantes". Od 1989 do 1991 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Zespołu Kameralnego PR i TV we Wrocławiu, z którym zrealizował wiele nagrań zwłaszcza muzyki polskiego Baroku i Renesansu. W latach 1993-97 prowadził Chór Kameralny Filharmonii Wrocławskiej.

Był wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Współpracował z wrocławską Agencją Artystyczną "Pro Musica", a także z Theater Görlitz /Niemcy/. Prowadził Orkiestrę Symfoniczną i Kameralną wrocławskiego Liceum Muzycznego. Od roku 1996 kieruje założonym przez siebie Chórem Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Artysta wystąpił na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Dyrygował w większości krajów europejskich. Zrealizował wiele nagrań dla firm fonograficznych, PR i TV, rozgłośni zagranicznych.

W roku 1999 Stanisław Rybarczyk zainicjował we Wrocławiu prestiżowe przedsięwzięcia - "Wieczory Tumskie", koncerty połączone tematycznie z wykładami, odbywające się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w świątyniach wrocławskiego Ostrowia Tumskiego, "Koncerty Hawdalowe" - we wrocławskiej Synagodze Pod Białym Bocianem oraz festiwal "Simcha - Spotkania z Kulturą Żydowską". Od roku 2000 jest dyrektorem artystycznym Polsko - Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk. Od roku 2004 jest także dyrektorem artystycznym "Young Classic Wratislavia - Festiwalu Młodych Orkiestr, a od 2005 r - Wieczorów Świdnickich.