II Koncert 2006

24.09.2006r. - niedziela, godzina 18.00.

Roman Perucki - organy *

Janusz Szadowiak - trąbka, flugelhorn, trąbka piccolo **

 

PROGRAM:

 1. Henry Purcell (1659-1695)
  Trumpet Voluntary Suita na trąbkę i organy
  Entree
  Marche
  Menuet et Sicilienne
  Prelude et Ronde
  Allegro
 2. Michelangelo Rossi (1601-1656)
  Toccata Decima *
 3. Johann Sebastian Bach (1685-1750)
  Cantate de la Pentecote (opracowanie na trąbkę i organy)
  Preludium i Fuga e-moll BWV 548 *
 4. Piotr Czajkowski (1840-1893)
  Andante Cantabile (opracowanie na flugelhorn i organy)
 5. Ennio Morricone (1928)
  Obój Gabryela / Misja / na flugelhorn i organy (orac. dla J. Szadowiaka przez J. Walczyńskiego)
 6. Theodore Dubois (1837-1924)
  In Paradisum *
 7. Tadeusz Kassak (1951)
  Ballada / trąbka / Chorał / trąbka piccolo /
 8. Giovanni Morandi (1777-1856)
  Rondo con imitazione de' campanelli *
 9. Marc A. Charpentier (1623-1704)
  Te Deum

 

Roman Perucki, Polska (organy)

Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej od roku 1984 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku. Jest I organistą Katedry Oliwskiej, członkiem Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim.

Jest powoływany w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów, a także remontów i restauracji historycznych organów w Archidiecezji Gdańskiej i na terenie całej Polski. Był przewodniczącym rekonstrukcji organów barokowych w Katedrze Pelplińskiej (Instrument oddany do użytku w 2004 r). Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej, z którym organizuje wiele koncertów (np. ostatni występ znakomitej artystki Teresy Żylis - Gara). Dba o restaurację zabytków tej jednej z największych i najpiękniejszych świątyń w Polsce.

Koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA, Japonia, Australia, Ameryka Południowa). Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy) i Opavie (Czechy), w Paryżu, ostatnio w 2005r. w Petersburgu, a wcześniej w Kaliningradzie (Rosja). Jest Dyrektorem i jurorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, jak również członkiem jury konkursu organowego w Rumi. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski.

Dokonał licznych nagrań dla: Polskiego Radia i Telewizji, NDR, telewizji brytyjskiej, telewizji słowackiej i innych. Posiada nagrania kasetowe i płytowe (28 płyt). Jego płytę "Messe pour les paroisses" Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w "Ruchu Muzycznym" za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę (wydaną w 1998 roku). Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Posiada najwyższe odznaczenie papieskie Pro eclessiae et Pontifice, które sobie bardzo ceni.

W roku 2005 r. uzyskał złotą odznakę: Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (w latach 1993-1997 był również dyrektorem artystycznym) oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia "Musica Sacra", z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych w świecie), cykl koncertów "Bliżej Bacha", koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz koncerty w kościołach Rumi, we Wdzydzach, w Morągu, Stegnie, Fromborku, Jastarni i Żarnowcu.

 

Janusz Szadowiak, Polska (trąbka, flugelhorn, trąbka piccolo)

Od 1974 roku jest I trębaczem - solistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Studiował w klasie trąbki prof. R. Reydycha, w Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku.

Zdobywca II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Trębaczy w 1977 r. Brał udział w Kursie Mistrzowskim w Weimarze w klasie trąbki Ludwika Güttlera, koncertował jako solista w Holandii, Danii i Niemczech. W repertuarze posiada kompozycje na trąbkę, trąbkę piccolo i flugelhorn. Od 1979 r. jest członkiem "The Gdansk Philharmonic Brass", z którym koncertował w Austrii, Bułgarii, Niemczech, Szwecji i Włoszech.

Z zespołem nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji. Wraz z zespołem bierze udział w projekcie "OLO WALICKI METALLA PRETIOSA" (prawykonanie projektu odbyło się podczas 45. FESTIWALU JAZZ JAMBOREE 2003; Olo Walicki - kontrabas, Leszek Możdżer - fortepian, Maurice de Martin (Niemcy) - perkusja). Współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną - Sopot (m.in. brał udział w koncertach z Chuckiem Mangione czy nagraniach Symfonii nr 7 i 8 L. van Beethovena), z Płocką Orkiestrą Symfoniczną (m.in. koncerty z Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak).

Dokonał polskich prawykonań utworów na trąbkę i orkiestrę: J. Daetwylera Koncert na trąbkę, orkiestrę smyczkową i perkusję (Łomżyńska Orkiestra Kameralna pod dyr. T. Chachaja, 2001), Tadeusza Kassakq 3 Melodie, Alexandra Arutiuniana Elegy (Płocka Orkiestra Symfoniczna pod dyr. M. Dworzyńskiego, 2004).