I Koncert 2006

17.09.2006r. - niedziela, godzina 18.00.

Piotr Rojek - organy *

Waldemar Gromolak - gitara **

 

PROGRAM:

 1. Johann Sebastian Bach (1685-1750)
  Fantazja i fuga a-moll BWV 561 *
 2. Dawna Polska Muzyka Organowa
  - Anonimus - Preambulum in F *
  - Anonimus - Per merita Sancti Adalberti *
  - Mikołaj z Krakowa - Hayducki *
 3. Roland Dyens (1955)
  Tango en sky **
 4. Waldemar Gromolak (1973)
  Nie wiem... **
 5. Dietrich Buxtehude (1637-1707)
  Toccata d-moll BuxWV 155 *
 6. Agustin Barrios - Mangoré (1885-1944)
  La catedral
 7. Piotr Rojek (1975)
  Improwizacje *
 8. Joaquin Rodrigo (1901-1999)
  Concierto de Araujuez II. Adagio III. Allegro gentile

 

Piotr Rojek, Polska (organy)

Naukę gry na organach rozpoczął w Państwowym Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. W 1992 roku został laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół II Stopnia w Inowrocławiu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (1999r.), gdzie kształcił się u prof. Andrzeja Chorosińskiego.

W 1997r. został półfinalistą I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Warszawie, a w 1999 półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego w Landau a.d. Isar (Niemcy). Odbył mistrzowskie kursy Interpretacji Muzyki Organowej u Bernharda Haasa, Hansa Haselböcka, Tona Koopmana, Johna Laukvika, Armina Schoofa, Wolfganga Seifena, Haralda Vogla, a także u Juliana Gembalskiego i Józefa Serafina. W 1998r. był stypendystą Internationale Altenberger Orgelakademie w Altenbergu (Niemcy), gdzie doskonalił swoje umiejętności pod okiem najwybitniejszych mistrzów. W tym samym roku był także stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.

Prowadzi działalność koncertową w kraju i za granicą. Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce. Wielokrotnie nagrywał dla Radia i TV. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Równolegle prowadzi działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. Jest również absolwentem klasy kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty (AM Wrocław) oraz laureatem III Nagrody ( I i II nie przyznano ) na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Fugę zorganizowanym przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.

W 2005 roku nagrał płytę CD (Dux 0520), na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie, która otrzymała nominację do prestiżowej nagrody FRYDERYK, przyznawaną przez Polską Akademię Fonograficzną.

 

Waldemar Gromolak, Polska (gitara)

Wirtuoz gitary klasycznej, uznany i wysoko ceniony solista i kameralista. Jest absolwentem Hochschule für Musik w Kolonii w klasie światowej sławy gitarzystów i pedagogów prof. Roberto Aussela i prof. Huberta Käppela. Zwyciężył w wielu renomowanych konkursach gitarowych, m.in. w Kolonii, Weimarze, Volos, Krakowie.

Artystyczne kontakty Waldemara Gromolaka z wybitnymi polskimi dyrygentami, jak na przykład z Antonim Witem i Wojciechem Czepielem, zaowocowały nagraniem słynnego "Concierto de Aranjuez" Joaquina Rodrigo dla Telewizji Polskiej (Koncert Noworoczny 2000r. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia).

Waldemar Gromolak występował również z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. Wydana została płyta kompaktowa z tym koncertem z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. Artura Rubinsteina pod dyrekcją Wojciecha Czepiela (Dux 0256). Jest to pierwsze polskie nagranie gitarowe, które otrzymało nominację do prestiżowej nagrody muzycznej FRYDERYK.

Waldemar Gromolak jest pierwszym polskim gitarzystą, któremu dane było nagrać najsłynniejsze koncerty gitarowe J. Rodrigo na płycie kompaktowej. Mimo młodego wieku W. Gromolak jest również cenionym pedagogiem. Wykładał na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Kudowie Zdroju, a nawet prowadził lekcje mistrzowskie w Konserwatorium Muzycznym w Bejrucie. Na co dzień jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej II st. i wykładowcą Akdemii Muzycznej we Wrocławiu.

Był pięciokrotnie stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci wybitnie uzdolnionych. W roku 1998 otrzymał Nagrodę Oleśnicy za muzyczną promocję miasta - przyznaną przez władze miejskie. Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej FRYDERYK Waldemar Gromolak został członkiem Akademii Fonograficznej.