II Koncert 2005

25.09.2005r. - niedziela, godzina 15.30.

Julian Gembalski (Katowice - Organy)

 

PROGRAM:

 1. Georg Muffat (1653-1704)
  Toccata tertia z cyklu "Apparatus musico-organisticus"
 2. Johann Pachelbel (1653-1706)
  Preludium in d Toccata in F
 3. Julian Gembalski (1950)
  Partita in stilo barocco sopra il canto ecclesiastico (improwizacja)
 4. Johann Sebastian Bach (1685-1750)
  Fantazja i fuga (improwizowana) c-moll BWV 562 Fantazja C-dur (niedokończona - con improvisazione) BWV 573
 5. Julian Gembalski (1950)
  Sonata da chiesa (improwizacja)
  I. Chorał
  II. Medytacja I
  III. Dance sacrée
  IV. Medytacja II
  V. Litania

 

Julian Gembalski

Ur. W 1950 r. w Siemianowicach Śląskich. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, na Wydziale Kompozycji i Teorii oraz na Wydziale Instrumentalnym, w klasie organów Henryka Klaji. W 1978 odbył kurs mistrzowski u prof. Flor Peetersa w Mechelen, a w latach 1979-80 studiował w Paryżu, gdzie jego pedagogami byli organiści: Andre Isoir i Michel Chapuis oraz muzykolog Jean Saint-Arroman.

Laureat I nagród Konkursu Improwizacji Fortepianowej w Gdańsku oraz Konkursu Improwizacji Organowej w Weimarze, nagrody krytyków "Orfeusz" na 38. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", nagrody im. Karola Miarki, nagrody im. Wojciecha Korfantego, nagrody Arcybiskupa Katowickiego "Lux ex Silesia", odznaczony także przez Papieża Jana Pawła II medalem "Pro Ecclesia et Pontifice". Koncertuje w krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Nagrywa dla Polskiego Radia, m.in. cykl "Antologia Organów na Górnym Śląsku", (w którym zarejestrował brzmienie 75 organów regionu), a także dla radiofonii zagranicznych. Nagrał też 18 płyt, m.in. serię "Sound of Silesian Organs". Jest autorem licznych publikacji i projektantem wielu organów, m.in. pierwszych w Polsce organów w stylu francuskiego i północnoniemieckiego baroku.

Julian Gembalski jest profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i pełni funkcję Kierownika Katedry Organów i Klawesynu. W latach 1996-2002 pełnił funkcję Rektora tej uczelni. Od wielu lat jest Archidiecezjalnym Wizytatorem Organów i Organistów oraz Przewodniczącym Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej w Katowicach. Założyciel pierwszego w Europie środkowo-wschodniej muzeum organów.