III Koncert 2004

03.10.2004r. - niedziela, godzina 15.30.

Andrzej Chorosiński (Warszawa - Organy)

Jan Krzeszowiec (Wrocław - Flet)

 

PROGRAM:

 1. Johann Sebastian Bach (1685-1750)
  Fantazja i fuga Chromatyczna (BWV 903)
 2. Georg Philipp Telemann (1681-1767)
  Fantasie VIII e-moll (flet solo)
 3. Antonio Soler (1729-1783)
  Sonata Ronda
 4. C. Ph. E. Bach (1714-1788)
  Sonata g-moll na flet i basso continuo
 5. J. Christian Heinrich Rinck (1770-1846)
  Koncert F-dur I. Allegro moderato II. Recitativo III. Rondo
 6. Severio Mercadante (1795-1870)
  Koncert e-moll na flet i orkiestrę (wersja na flet z organami) III. Rondo Russo

 

Andrzej Chorosiński

Naukę gry na organach rozpoczął w klasie prof. Stanisława Mozdzonka, w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, które ukończył z wyróżnieniem w 1967 roku. W tym samym roku rozpoczął studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, ukończone z wyróżnieniem w 1972 roku. W latach 1969-1974 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza.

W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Floor Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii.

Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King's College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie czy Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku.

Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla takich firm jak Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox..

Twórczość kompozytorska A.Chorosińskiego to : Koncert na Organy i Orkiestrę, Muzyka kameralna, organowa, chóralna i filmowa, komponowana na zamówienie Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Lodzi.

Jest również autorem licznych, autorskich transkrypcji utworów orkiestrowych na organy, słynnych poematów symfonicznych m.in. A.Vivaldiego, C. Saint Saensa M.Rimskiego Korsakowa, M.Mussorgskiego, B.Smetany

Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy Profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klas organów w warszawskiej i wrocławskiej Akademii Muzycznej. W latach 1987-1993 był prorektorem a w latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F.Chopina w Warszawie. W latach 1993 - 2000 był członkiem Prezydium Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych AECAM. Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech, Szwecji, Finlandii, USA, Japonii, Korei Płd. i Izraelu. Był też jurorem konkursów organowych we Francji, Niemczech i Polsce.

Od 1999 roku kieruje Katedra Organów i Klawesynu w warszawskiej akademii muzycznej. W latach 1997-2002 pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Jest współinicjatorem i dyrektorem artystycznym 7 międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej na zabytkowych instrumentach, m.in. we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy, Kłodzku.. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, medal "Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti". Jest honorowym obywatelem miast Jelenia Góra i Kłodzko, przyznanych za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej na terenie Dolnego Śląska.

Jest konsultantem i autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce, Niemczech, Kanadzie i Japonii

 

Jan Krzeszowiec

Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie fletu prof. Jerzego Mrozika.

Jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań fletowych m.in. III Polskiego Festiwalu Fletowego w Sieradzu (1999), Konkursu Małych Form Muzycznych we Wrocławiu, Ogólnopolskiego Konkursu Fletowego w Warszawie (2001, 2004), nagrody specjalnej na II Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Krakowie (2002). Finalista Międzynarodowego Konkursu "Jeunesses Musicales" w Bukareszcie (2003). II nagroda na III Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. Domenico Cimarosy we Włoszech (2003).

Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Brał udział w kursach muzycznych w kraju i za granicą, gdzie doskonalił grę u wielu wybitnych pedagogów takich jak Jeanne Baxtresser, Julius Baker, Patrick Gallois, Andreas Adorjan, Peter-Lukas Graf, Janos Balint, Miriam Nastasi. Uczestniczył również w Eastern Music Festival w Greensboro (USA).

Od 2001 roku pełni funkcję flecisty-solisty w orkiestrze Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Jako solista i kameralista współpracuje również z wieloma orkiestrami i zespołami, takimi jak Sinfonia Helvetica (wspólne wykonanie koncertu fortepianowego J. Brahmsa z Krystianem Zimermanem), Young Janacek Symphony Orchestra, Orkiestra Kameralna Wratislavia, Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Sinfonia Varsovia, Kwartet Śląski.