IV Koncert 2003

12.10.2003r. - niedziela, godzina 15.30.

Roman Perucki (Organy - Polska)

Maria Perucka (Skrzypce - Polska)

 

PROGRAM:

 1. Utwory z tabulatury gdańskiej (ca 1591):
  Anonim - Phantasia primi toni
  Anonim - Phantasia secundi toni
  Anonim - Phantasia terti toni
 2. Georg Friedriech Händel (1685 - 1759):
  Sonata F-dur Nr 3 Adagio - Allegro - Largo - Allegro
 3. Johann Sebastian Bach (1685 - 1750):
  "Vater unser im Himmelreich"
 4. Christian Heinrich Rinck (1770 - 1827):
  9 wariacji oraz finał op. 9
 5. Ludwig Van Beethoven (1770 - 1827):
  Romanzen G-dur op. 40 na skrzypce i organy
 6. Jan Janca (1933):
  Wariacje na temat: "Hilf, Herr meines Lebens" (1979)
 7. Grażyna Bacewicz (1913 - 1969):
  Kaprys polski na skrzypce solo (1949)
 8. Juliusz Łuciuk (1927):
  Preludia maryjne
 9. Jules Massenet (1842 - 1912):
  Maedytacja

 

Roman Perucki

Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985 r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996 -1999 był prorektorem do spraw artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku.

Jest pierwszym organistą Katedry Oliwskiej, członkiem Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim; jest powołany w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów, a także remontów i restauracji historycznych organów w Archidiecezji Gdańskiej i na terenie całej Polski. Od 1999 r. jest Prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej. Jest członkiem jury Konkursu Pieśni Religijnej w Jastarni, dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Gdyni.

Koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA i Japonia). Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy), w Opavie (Czechy), W Kaliningradzie (Rosja). Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech i Rosji. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania kasetowe i płytowe (ponad 20, również wydane zagranicą).

Jego płytę "Messe pour les parois-ses" Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w "Ruchu Muzycznym" za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada płytę, wydaną w 1998 roku, która uzyskała miano platynowej. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W 2001 roku otrzymał najwyższe odznaczenie papieskie "Pro ecclesiae et pontifice".

Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia "Musica Sacra", z którym organizuje m.in. najstarszy w świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J. P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów "Bliżej Bacha", koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz koncerty w kościołach Rumi, we Wdzydzach, Morągu i Jastarni.

Maria Perucka

Jest absolwentką Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec prof. dr Henryka Keszkowskiego. Przez wiele lat była koncertmistrzem Zespołu Muzyki Dawnej "Cappella Gedanensis". Występowała z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, ponadto z Kwartetem Smyczkowym koncertowała w całej Polsce, Niemczech, Finlandii i Norwegii.

Wielokrotnie brała udział w konkursach muzyki kameralnej. Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi w 1986 r. Prowadzi klasę skrzypiec w Społecznej Szkole Muzycznej II st. w Gdyni.