III Koncert 2003

05.10.2003r. - niedziela, godzina 15.30.

Urszula Grahm (Organy - Szwecja)

Ann-Margaretg Nyberg (Sopran - Szwecja)

 

PROGRAM:

 1. Johan Helmich Roman (1694 -1758):
  Sinfonia di chiesa - organy solo Dwie arie: We praise thee,
  O Lord God Suite ur Drottningsholmsmusiken - organy opr. na organy
  Berdich Janacek:
  Allergo con spirito - Lento - Allegro
 2. Luigi Luzzi (1828 - 1876):
  Ave Maria op. 80
 3. Bernardo Pasquini (1637 - 1710):
  Toccata V - organy solo
 4. Georg Friedriech Händel (1685 - 1759):
  Gloria in Excelsis Deo ur kantaten "Gloria" Verdi Prati
 5. Johann Sebastian Bach (1685 -1750):
  Fantasia G-dur BWV 572 - organy solo
 6. Sig Gustav Schänberg (ur. 1933):
  Rex gloriae (cztery pieśni):
  Panis angelicus - Pater noster - Ave Maria - Rex virtutis
  Toccata concertante - organy solo

 

Urszula Grahm

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończyła w 1968 roku w klasie organów F, Rączkowskiego. W roku 1971 wyemigrowała na stałe do Szwecji, gdzie zajmuje się działalnością pedagogiczną i koncertową utrzymując stały kontakt mu-zyczno-artystyczny z Polską.

Studia uzupełniała na międzynarodowych seminariach i kursach mistrzowskich u wybitnych organistów i pedagogów w Europie. Jest laureatką konkursu Muzyki Dawnej w Łodzi (1964) oraz Konkursu Bachowskiego w Brigge (Belgia).

Działalność koncertową rozpoczęła jeszcze w czasie studiów. Koncertowała w licznych krajach Europy oraz w USA (Washington D.C.), dokonała wielu nagrań radiowych, wykonywała koncerty z orkiestrą i grała w duecie z fortepianem. Jest gorącą propagatorką polskiej muzyki organowej za granicą. Za swoją działalność artystyczną otrzymała trzy nagrody kulturalne Południowej Szwecji.

Od trzech lat współpracuje ze szwedzką śpiewaczką Ann-Margareth Nyberg, dając szereg wspólnych koncertów w kraju i za granicą.

Ann-Margaretg Nyberg

Urodzona w południowej Szwecji. W 1985 roku ukończyła wyższą Szkolę Muzyczną w Malmö w klasie organów, śpiewu (Evy Brahammar) oraz muzyki kościelnej. Wiosną 1984 roku i jesienią 1985 śpiewała pod kierunkiem słynnej szwedzkiej śpiewaczki naszych czasów, Birgit Nilsson.

Od roku 1992 pracuje na stanowisku dyrektora muzycznego w Eslöv. Uczestniczyła w wokalnych kursach mistrzowskich Very Rozsy w Londynie w roku 1987 i w Ystad w roku 1999. Dwukrotnie brała udział w Letniej Akademii Śpiewu w Oslo, gdzie pracowała pod kierunkiem wybitnych pedagogów i śpiewaków: Ingrid Bjo-ner i Hakana Hagegarda.

Posiada szeroki repertuar oratoryjno-kantatowy oraz operowy. Występowała jako solistka w partii sopranowej w następujących dziełach: J. S. Bacha Pasji wg św. Mateusza, Oratorium na Boże Narodzenie, Magnifi-cat, J. Brahmsa - Ein Deutsches Requiem, W. A. Mozarta - Requiem, Krönungsmässe, Exsulate Jubilate, Msza c-moll, G. Rossiniego - Petite Messe solennelle, C. Orffa - Carmina Burana, J. Haydna Die Schöpfung, G. F. Händla Messias.

Od trzech lat współpracuje z organistką polskiego pochodzenia Urszulą Grahm propagując miedzy innymi muzykę szwedzką. Występowały razem na Festiwalach na wybrzeżu oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie.