III Koncert 2002

13 października 2002, niedziela, godz. 15.30.

Henryk Gwardak (Finlandia - organy)

Chór "SENZA RIGORE"
dyrygent: Jolanta Szybalska-Matczak

 

PROGRAM:

  1. Johann Sebastian Bach (1685 - 1750):
    Preludium i fuga c-moll (BWV 546)
  2. Johann Gottfried Walther (1684 - 1748):
    Chorał "Was Gott tut, das ist wohlgetan"
  3. Gregor Aichinger:
    Regina Caeli (chór)
    Andrzej Koszewski - Zdrowaś Królewno Wyborna
    Krzysztof Penderecki - Pastisz w stylu Bacha
    Feliks Nowowiejski - Parce Domine
  4. Joseph Gabriel Rheinberger (1839 - 1901):
    Andante z V sonaty organowej fis-moll op.111
  5. Thomas Aberg (ur. 1950):
    Fantazja a-moll
  6. Lucjan Laprus (chór):
    Modlitwa - słowa Juliana Tuwima
    Lucjan Laprus - Piosenka o Panu Jezusie - słowa Julian Tuwim
    Vytautas Miskinis - Gloria
    Tadeusz Szeligowski - Psalm Radosny, solo - Dorota Bronikowska
    Randall Stroope - Cantate Domino (psalm 121)
  7. Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847):
    IV sonata organowa B-dur op. 65 nr 4 /Allegro maestoso e vivace-Andante religioso-Allegretto-Allegro/

 

 

Henryk Gwardak

 

Urodził się w 1951 r. we Wrocławiu. Już w wieku pięciu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie pod kierunkiem prof. Renaty Wandokanty a następnie u tego samego pedagoga kończył kolejno podstawową i średnią szkołę muzyczną we Wrocławiu. W Państwowym Liceum Muzycznym podjął równolegle naukę gry na organach w klasie prof. Juliana Bidzińskiego.

W roku 1970 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Romualda Sroczyńskiego oraz fortepianu w klasie prof. Aliny Głowackiej. Po uzyskaniu dyplomu w roku 1975 podjął pracę pedagogiczną w średnich szkołach muzycznych w Legnicy a następnie w Elblągu organizując tam i prowadząc klasy organów. W latach 1979-1987 był organistą katedry św. Mikołaja w Elblągu.

Zapoczątkował cykl koncertów organowych w Elblągu, Kwidzynie i Stegnie. Był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku. W roku 1983 otrzymał nagrodę prezydenta Elbląga za całokształt działalności na rzecz upowszechniania kultury muzycznej na Warmii i Powiślu.

Od roku 1987 mieszka na Wyspach Alandzkich (autonomiczna prowincja Finlandii), gdzie pracuje jako kantor oraz koncertuje i organizuje koncerty. Jest kierownikiem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego na Wyspach Alandzkich.

Ponadto jest wykładowcą w Instytucie Muzycznym w Mariehamn, gdzie prowadzi klasę organów i fortepianu. Za swą działalność otrzymał w roku 1993 nagrodę artystyczną fundacji rządu autonomii Wysp Alandzkich. Henryk Gwardak koncertował w Polsce, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Belgii, Holandii, we Włoszech, na Słowacji, w Ameryce Łacińskiej oraz dwukrotnie w Japonii (Tokio, Fukushima).

Dokonał licznych nagrań radiowych, TV i filmowych w Polsce, Niemczech (WDR), Finlandii (YLE) i Japonii, gdzie nagrał również płytę CD. Uprawia także muzykę kameralną akompaniując chórom i czołowym artystom w wielu krajach Europy.

 

Chór "Senza Rigore" (Wrocław) / dyr. Jolanta Szbalska-Matczak

 

Zespół Wokalny Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu "Senza Rigore" powstał w październiku 2000 roku. W jego skład wchodzą studenci i absolwenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Zespół pracuje poza określonym programem uczniów a przynależność do niego jest dobrowolna. "Senza Rigore" prowadzi ożywioną działalność artystyczną na terenie całego kraju.

Na swoim koncie ma m. in. udane występy na Ogólnopolskim Festiwalu Barokowym Chórów Studenckich we Wrocławiu. Do ostatnich sukcesów zespołu należy zdobycie w maju 2002 r. GRAND PRIX na konkursie Interpretacji Chóralnej Pieśni Religijnej Lucjana Laprusa oraz specjalnego wyróżnienia za wykonanie utworu "Piosenka o Panu Jezusie". W zróżnicowanym repertuarze zespołu znajdują się utwory a capella kompozytorów XVI - XX wieku. "Senza Rigore" stale współpracuje z Orkiestrą Smyczkową Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej we Wrocławiu wykonując "Mszę góralską" T. Maklakiewicza, utwory W.A Mozarta oraz kolędy polskie.